Další vývoj kolem Národního divadla tento týden ovlivní podmínky, s nimiž v pondělí přišel ředitel Jan Burian. Jejich naplnění rozhodne, zda bude chtít zůstat ve funkci.

Mezi podmínkami, s nimiž Burian převzal od ministra kultury Jiřího Balvína opětovně jmenovací dekret, je například kladné stanovisko expertní konkurzní komise i kladný názor garanční rady české první scény. S jejími členy se setká toto úterý. 

Musí se vrátit herci a vedení

Bývalá ministryně kultury Alena Hanáková Buriana jmenovala letos v lednu na návrh této komise, v níž usedli například rektor AMU Jan Hančil, dramatik Milan Uhde a divadelní ředitelé Stanislav Moša a Jiří Šesták.

Burian ministerstvu dále předložil podmínku, že rezignované umělecké vedení se opět ujme funkcí. To je podmíněno návratem více než dvou desítek umělců, kteří rovněž podali výpověď. 

"Ministerstvo kultury uzná legitimitu uzavřeného výběrového řízení, které samo vyhlásilo a řádně ukončilo. Ministerstvo znovu potvrdí svoje rozhodnutí o ustanovení takzvané garanční rady ND, která bude obdobně jako správní rady zprostředkovávat komunikaci mezi ministerstvem a ND. Garanční rada bude s vedením ND projednávat strategická rozhodnutí. Ustavení garanční rady zaznamená ministerstvo do Statutu ND," uvedl mluvčí divadla Tomáš Staněk v tiskové zprávě.

Odříznutý ministr

Další Burianovou podmínkou je, že odborové organizace budou, v souladu s platnou legislativou, jednat výhradně s ředitelem ND, případně následně se smírčím orgánem či soudem. Nikoliv s ministrem kultury, který pro ně není ze zákona jednajícím partnerem. Právě názorem odborů ministr Balvín zdůvodňoval, proč k odvolání ředitele ND 1. srpna přistoupil.

Ministerstvo kultury také nemá nad rámec zákonných povinností zřizovatele zasahovat do autonomie příspěvkové organizace ND a kompetencí jejího ředitele. Má připravit podmínky pro urychlenou transformaci české první scény ve vyhovující právní subjekt, vymínil si Burian.

Odvolán z funkce byl krátce poté, co se jí 1. srpna ujal. Jeho odvolání vyvolalo kritiku od politiků i kulturní obce, na příkaz premiéra Jiřího Rusnoka ho Balvín v pátek opět jmenoval. (ČTK)

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
5.8.2013 18:37 | Rusnok ministra kultury neodvolá

Premiér Jiří Rusnok neodvolá ministra kultury Jiřího Balvína. Nevyhoví tak žádosti šéfů baletu a činohry Národního divadla, kteří žádají Balvínův konec ve funkci. Rusnok to v pondělí řekl v Českém rozhlasu Radiožurnálu. Podle předsedy úřednické vlády si umělci nemohou klást ultimáta a podmínky, za nichž budou pracovat.

"Pány umělce asi zklamu, protože si myslím, že nemůžeme takto fungovat ve státě, aby zaměstnanci - byť manažeři - jedné příspěvkové organizace, jednoho resortu, si prostě kladli ultimáta a odmítali pracovat nebo, já nevím, fungovat, aniž by byl odvolán podle jejich přání příslušný ministr," řekl Rusnok. Podle něj by mohli v budoucnu protestovat i zaměstnanci jiných státních složek a požadovat pád členů vlády, kteří se jim znelíbí. Vyhrocená situace v Národním divadle vznikla po Balvínově manažerské chybě, uvedl Rusnok.

Ministr kultury nečekaně odvolal Jana Buriana minulý týden ve čtvrtek, přesně v den, kdy nastoupil do funkce ředitele ND. Na Rusnokův pokyn jej druhý den opět jmenoval, Burian si ale pro návrat vzal čas na rozmyšlenou. Za jeden omyl Rusnok nehodlá ministra trestat koncem ve vládě. Podotkl nicméně, že závažných chyb nesmí být příliš mnoho. "Pevně doufám, že se pan ministr z této chyby poučil," uvedl Rusnok. Premiér považuje celou situaci za vyřešenou. (ČTK)

5.8.2013 13:49 | Šéfové baletu a činohry ND chtějí, aby Rusnok odvolal Balvína

Umělečtí šéfové baletu a činohry Národního divadla Petr Zuska a Michal Dočekal v rezignaci požádali premiéra Jiřího Rusnoka, aby okamžitě odvolal ministra kultury Jiřího Balvína. Uvedli to dnes v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Balvín nese odpovědnost za složitou situaci v Národním divadle, prohlásili. Požadují, aby resort kultury řídila silná erudovaná osobnost s prokazatelným zájmem a náležitou odpovědností k celé kulturní sféře. Ministr Balvín nečekaně odvolal Jana Buriana minulý týden ve čtvrtek, přesně v den, kdy nastoupil do funkce ředitele ND.

Tímto ukvapeným a nesmyslným rozhodnutím uštědřil Národnímu divadlu podle Zusky a Dočekala další tvrdou a zbytečnou ránu pod pás, podobně jako někteří z jeho předchůdců v nedávné minulosti. Do svých postů nenastoupilo také nové umělecké vedení opery a více než dvacítka umělců podala výpověď. Ohrožen je tak začátek nové sezony. "I když na základě vaší iniciativy byl hned následujícího dne pan Burian jmenován zpět do funkce, těch 24 předchozích hodin se pro umělecké vedení a mnoho dalších významných osobností divadla stalo v pravém slova smyslu poslední kapkou," píší šéfové souborů Rusnokovi. Podle nich bude obtížné složitou situaci uvést personálně a emočně do původního stavu.

Jsou přesvědčeni, že taková míra nekompetence není slučitelná s funkcí ministra kultury, který je jedním z nejvyšších státních úředníků ČR. "Jako její občané a jako umělci její první scény vás, pane premiére, žádáme, abyste pana Jiřího Balvína z tohoto místa okamžitě odvolal. Je nutné, aby resort kultury byl řízen silnou erudovanou osobností s prokazatelným zájmem a náležitou odpovědností. A to zdaleka nejen k Národnímu divadlu, ale k celé české umělecké a kulturní sféře vůbec," prohlásili Dočekal a Zuska, který rovněž na funkci rezignoval. Podle nich je zřejmé, že celá tato kauza je dalším příkladem růstu neprofesionality a personální krize v naší společnosti. (ČTK)

4.8.2013 16:45 | Krajčo na Facebooku uvedl podmínky, za kterých by se vrátil do ND

Na facebookovém profilu kapely Kryštof se objevil text Richarda Krajča, v němž vysvětluje, proč odešel z Národního divadla. Reaguje tím i na kritické a urážlivé reakce, které mu chodí. Takto Krajčo uvedl podmínky, které by musely nastat, aby se do Národního divadla vrátil. Text neprošel redakční úpravou.

"Vzdy jsme se dockali slibu a byli plni nadeji, ktere vyprchaly nastupem nove poslanecke snemovny. Takze se do Narodniho divadla nevratim dokud - se nezrusi poslanecka imunita, nebudou trestne odpovedni statni urednici, nezmeni socialni system, aby matky s detmi a duchodci nemuseli zivorit, dokud nesprestane byt socialni system zneuzivan, dokud se budou rozdavat odmeny v dozorcich radach statnich i polostatnich firem prestoze se stale zvysuje deficit statniho rozpoctu , ano - dokud nebudou transparentni vyberova rizeni na statni zakazky a posty, ktere spravuje stat, dokud se nerevitalizuje justice - aby se slusny clovek nemusel soudit roky a kmotri unikali leta trestum, dokud se nezamezi bysnysu se socialnim bydlenim, dokud na tom uz od zacatku budou hure slusni, pracechtivi lide a budou se podporovat ti, kteri se jim pak smeji do obliceje, dokud se neodpolitizuje ministerstvo kultury a rada pro rozhlasove a televizni vysilani."

3.8.2013 12:37 | Krajčo: Naposledy budu v ND hrát v říjnu

Také herec Richard Krajčo v pátek večer zopakoval, že se nehodlá vracet do Národního divadla. Jeho výpověď je platná od 1. září, takže Krajčo ještě v divadle odehraje zářijová a listopadá představení. "Požadoval jsem Balvínovo i Rusnokovo odstoupení. Já jim už nevěřím. Nezajímají mě čistky na základě politické objednávky, chci čistou politiku," řekl pro ČTK, za jakých podmínek by se do divadla byl ochotný vrátit.

"Je zvláštní, jakým způsobem získalo mnoho mých spoluobčanů v poslední době můj mail a jaké neuvěřitelné zprávy mi chodí. Respektuji jejich názor, že jsem pouze komediant, který do Národního divadla vůbec nepatří, ale jako občan mám právo se vyjádřit k tomu, co se tady děje," uvedl.

Svůj krok označil za vyjádření občanského postoje vůči politické zvůli. "Nevrátím se o tam, dokud tady nebude politika pro občana. A nebavím se o tom, zda má být pravicová nebo levicová, ale že by ministerstva měli vést lidi, kteří tomu rozumí," řekl Krajčo. Jeho jedinou rolí od 1. listopadu bude inscenace Deštivé dny v pražském Divadle Ungelt.

3.8.2013 10:14 | Reslová: Situace v ND bude záležet i na tom, zda Rusnok dostane důvěru

Odchody herců a členů vedení z Národního divadla je třeba vnímat v širších souvislostech, tvrdí divadelní kritička HN Marie Reslová. "Lidé, kteří v Národní divadle pracují, nejsou motivováni finančně, nýbrž prestiží té instituce. A pokud se ministerstvo kultury k této instituci chová jako onuce, jak říkal předchozí ředitel divadla Ondřej Černý, bere to lidem chuť do práce. Dlouhodobě má divadlo potíže s financováním, vnitřním chodem i byrokracií. Myslím, že lidé ztratili chuť se do něj vracet," řekla Reslová v pátečních Událostech, komentářích ČT.

Upozornila také, že opětovné jmenování Jana Buriana neznamená, že například herci všechny své výpovědi stáhnou. "Když se ve čtvrtek rozhodovali, že divadlo opustí, nepočítali samozřejmě s tím, že ministerský předseda Rusnok zničehonic změní názor na Národní divadlo. Normální člověk se přece většinou nějak rozhodne a pak na svém rozhodnutí trvá," dodala.

Podle Reslové bude další dění v divadle záviset i na tom, zda Rusnokova vláda ve středu dostane důvěru ve snemovně. "Ovšem důvěra Národního divadla k ministerstva kultury byla fatálně nabouraná. Nechápu, jak za této situace může pan Balvín zůstávat v čele ministerstva."

V pořadu promluvil také ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, podle kterého jsou kroky, jako bylo Burianovo odvolání a následné znovuvrácení do funkce, v západním světě nepředstavitelné. "Mohlo se to stát leda před pár lety v Maďarsku, ale na západ od našich hranic nikoliv. Je to věc, která nemá precedens," uvedl Hrab.

2.8.2013 19:35 | Národní divadlo nemá dost herců, aby dokončilo sezonu. Odchází 24 lidí

Jan Burian je sice znovu šéfem Národního divadla, momentálně ale nemá dost herců na to, aby dokončil sezonu, která začne 1. září. Pokud by herci chtěli, teoreticky mohou nyní tlačit na premiéra Jiřího Rusnoka a požadovat odchod ministra Jiřího Balvína.

Národní divadlo nemá dost herců, aby dokončilo sezonu. Odchází 24 lidí - čtěte ZDE

Jako zatím poslední z divadla odešla herečka Jana Pidrmanová, která výpověď dala v pátek okolo čtvrté hodiny odpolední, potvrdil mluvčí činohry Tomáš Staněk. IHNED.cz s ním prošel seznam čtyřiadvaceti lidí, kteří Národní divadlo chtějí opustit.

2.8.2013 18:51 | ČSSD, TOP 09 a ODS komentují dění v ND

V pátek večer se k situaci v Národním divadle zřejmě naposledy před víkendem vyjádřili politici.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka je velmi rád, že byl Burian znovu potvrzen do funkce ředitele. ČTK řekl, že to pokldáá za důležitý signál, že Rusnokova vláda je schopná naslouchat, že je schopná naslouchat nejenom parlamentním stranám, ale i občanům. Krok Jiřího Balvína označil za zcela nepochopitelný, arogantní a velmi hloupý.

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl v České televizi, že Rusnokova vláda nemohla svoji loutkovou roli demonstrovat křiklavěji.

"Celé to divadlo mělo skončit minimálně odstoupením Jiřího Balvína," dodala místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Tiskové prohlášení již odpoledne rozeslali také dva zástupci TOP 09. "Vážíme si postoje umělců, kteří podali výpověď z Národního divadla, aby se za cenu vlastní újmy postavili za ředitele Buriana. Jejich rozhodný krok přinesl výsledek," napsali předsedkyně výboru pro kulturu Anna Putnová a člen podvýboru pro kulturu Stanislav Polčák. Doufají, že reakce premiéra Rusnoka na Balvínův krok byla natolik silná, že snad Balvína přešla chuť na další výměny v čele kulturních institucí.

2.8.2013 17:54 | Tři podmínky Jana Buriana

Tři podmínky si stanovil Jan Burian, který se příští týden definitivně rozhodne, zda bude řídit Národní divadlo či nikoliv. V pátek v poledne sice převzal jmenovací dekret, jak ministrovi kultury Balvínovi nařídil premiér Rusnok, Burian sám ale ještě rozhodnutý není.

Zaprvé požaduje, aby ministr kultury respektoval takzvanou garanční radu, v níž zasedají například Jiří Šesták, Jan Hančil nebo Stanislav Moša. Rada má zabránit neodborným zásahům ministerstva kultury do chodu divadla. Jiří Balvín při dnešním rozhovoru Burianovi přislíbil, že tak bude činit. Burian nyní promluví s členy garanční rady a ujistí se, zda jsou ochotni zůstat ve funkcích.

"Pan ministr nám slíbil, že bude respektovat garanční radu Národního divadla, a že koncepční kroky bude konzultovat s jejími členy. Ta rada je formulovaná jako poradní rada pana ministra," řekl IHNED.cz mluvčí činohry Tomáš Staněk. "Je to vstřícný krok a zároveň předzvěst vzniku budoucí správní rady, kterou ve své koncepci navrhla expertní rada ministerstva kultury a jejíž zřízení hodlá Jan Burian prosadit. Nelze to udělat ze dne na den, ale směřuje to ke změně právní subjektivity, kterou koncepce prosazovala," dodal.

Zadruhé se Burian musí domluvit s uměleckým vedením opery a činohry, které včera podalo rezignace. Řízení Národního divadla se ujme jen tehdy, pokud se mu podaří dohodnout se s herci, kteří včera dali výpověď.

Poslední Burianovou podmínkou je zahájení skutečné transformace Národního divadla. Ta má směřovat k změně právní subjektivity, kdy se například z garanční rady později stane správní rada. V jejím rámci má být také divadlo rozděleno na samostatně hospodařící soubory.

2.8.2013 17:36 | Nevím, jestli se vrátím. Nechci být hračkou, říká šéf činohry Dočekal

Už ve čtvrtek kvůli odvolání Buriana rezignoval šéf činohry ND Dočekal, který kvůli odvolání Buriana rezignoval ve čtvrtek, zatím váhá, jestli se do Národního divadla vrátí.

"Musím postupně zjistit, jaká je situace v souboru, protože řada lidí reagovala velmi zásadně. Rozhodnout se musím i já sám, nejsem na tom tak, abych jeden den řekl ne a druhý den říkal ano. Na ministerstvu kultury to takhle možná mají, ale já a mnozí druzí to takhle dělat nebudeme," řekl Dočekal s tím, že nechce být hračkou v rukou "nezodpovědného ministerstva". Požaduje, aby byla zcela jasně potvrzena legitimita mandátu ředitele Buriana a nestalo se, že bude za týden znovu odvolán.

Dočekal uvedl, že se s Burianem dohodli na setkání po neděli.

2.8.2013 17:08 | Odboráři Státní opery opět ve stávkové pohotovosti

Odboráři orchestru a sboru Státní opery znovu vstoupili do stávkové pohotovosti, kterou přerušili ve čtvrtek. Za odbory Státní opery to prohlásil Miroslav Svoboda. Pohotovost prý není namířena proti osobě ředitele Jana Buriana, nýbrž proti způsobu jeho výběru a transformaci ND.

"Pan Burian nám slíbil, že to bude fungovat dál, přestože ho jeho komise odborníků nutila k něčemu jinému. On sám řekl, že nebude šéfovat třísložkovému divadlu a čtyřem scénám. Z toho důvodu nám sehnal dva nové šéfy, kteří však podali demisi dříve, než stačili nastoupit," sdělil Svoboda.

Komise odborníků navrhla mimo jiné změnu právní subjektivity divadla z příspěvkové organizace na akciovou společnost ve stoprocentním vlastnictví státu. Koncepce počítá s tím, že stát provozuje a financuje jeden operní soubor, řeší dislokaci souborů a předpokládá vytvoření společné servisní organizace zajišťující třeba výrobu kostýmů a dekorací, dopravu a obchod.

Podle Svobody by pro zaměstnance Státní opery bylo nejlepší, kdyby už začala nová sezona, která snad ukončí současné dohady. "Poslanci a politici, kteří kolem toho mají spoustu řečí, vůbec nevědí, o čem to je," prohlásil. (čtk)

Související