Dramatik Milan Uhde byl jedním z členů expertního týmu, který po odvolání Ondřeje Černého z funkce ředitele Národního divadla hledal jeho nástupce.

„Došli jsme tedy k názoru, že výběrové řízení by nemohlo dospět k jinému kandidátovi než k Janu Burianovi. To nebylo popření výběrových řízení, ale snaha kvalifikovaně předjímat, že lepší ředitel než Jan Burian pro tuto chvíli pro Národní divadlo nepřichází v úvahu,“ vysvětluje Uhde, proč osmičlenný tým doporučil tehdejší ministryni kultury Aleně Hanákové ředitele plzeňského divadla.

Jak si vysvětlujete odvolání Jana Buriana. Má logiku?

Pokud má logiku, pak to není moje logika. Bráním se tomu porozumět, protože to porozumění, kterého se mohu dobrat, je to nejhorší.

V čem?

V tom, že se celá situace vrací k počátku, z něhož vyšla, a že její řešení nevidím. Protože dlouhé výběrové řízení – do kterého se podle mě pan Burian už nepřihlásí – může dospět jen k řediteli Národního divadla, který bude horší než Jan Burian, který nebude mít jeho kvality. A to považuji za velmi špatné. Kromě toho to vidím jako obnovu sporu, který žádným sporem vlastně být neměl, a to je spor dnešního uměleckého vedení a odborů Národního divadla. O věcech kultury nemohou rozhodovat odbory. Kultura není věc hlasování, to je věc kvalifikace, nadání.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.