Plán OSN nepřivádí Sýrii na cestu k míru. Počítá s ochotou prezidenta Asada ukončit pronásledování politického disentu i odvetné vojenské akce namířené proti komunitám, v nichž během uplynulého roku vypuklo povstání. Plán také předpokládá, že jakmile se zastaví represe a zabíjení, bude zahájen "dialog o transformaci".

Syrské úřady nemají žádnou motivaci měnit současný způsob chování. Rada bezpečnosti pro Sýrii naplánovala 30 pozorovatelů, posléze jejich počet zvýšila na 300. Následující týdny a měsíce možná stráví zbytečnými dohady, jestli by jich místo tří stovek neměly být tři tisíce, ale situaci to nezmění, jak se můžeme poučit z Balkánu.

V průběhu 90. let mělo mezinárodní společenství na Balkáně mnohem více pozorovatelů (dokonce i mírové jednotky v Bosně), krveprolití to však nezabránilo. Snažit se zastavit zabíjení pomocí pozorovatelů znamená spoléhat se na to, že mezinárodní ostuda funguje jako odstrašující morální imperativ. Avšak režim, který za posledních 14 měsíců zabil 10 tisíc lidí, už takové morální ohledy ztratil, pokud je někdy vůbec měl. Režim nyní nejedná pouze ze vzdoru, už je zde přítomen i prvek strachu. Ti, kdo dosud zabíjeli, se obávají budoucí odplaty, zejména pokud si opozice nadále klade nerealistickou podmínku a vyžaduje hlavu prezidenta.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se