Zisk americké mediální společnosti Time Warner, která vlastní téměř poloviční podíl v majiteli tuzemské TV Nova, ve druhém čtvrtletí vzrostl o 87 procent na 771 milionů USD (15,1 miliardy Kč). Firmě pomohly filmové hity Velký Gatsby a Muž z oceli. Tržby se zvýšily o více než deset procent na 7,44 miliardy USD (asi 145,4 miliardy Kč).

Bez mimořádných položek zisk činil 83 centů na akcii. Výrazně tak překonal očekávání analytiků, kteří v průměru počítali se ziskem 76 centů na akcii při příjmech 7,11 miliardy USD. Time Warner vlastní mimo jiné zpravodajský kanál CNN, kabelovou televizi HBO nebo filmová studia Warner Bros. Entertainment.

Nové filmy pomohly k růstu příjmů v divizi filmu a televizní zábavy o 13 procent. Opus Velký Gatsby s Leonardem DiCapriem v hlavní roli například od své premiéry 10. května podle serveru BoxOffice.com celosvětově utržil 330 milionů dolarů (přibližně 6,4 miliardy korun). Tedy více než dvojnásobek nákladů. Ještě lépe na tom je supermanovský film Muž z oceli. Ten od své červnové premiéry již v kinech stihl utržit 644 milionů dolarů (12,5 miliardy korun), při rozpočtu ve výši 300 milionů.

Firmě se podařilo rovněž zvýšit příjmy z reklamy v divizi kabelové televize o 11 procent, hlavně díky přenosům basketbalových zápasů.

Divize časopisů Time však zaznamenala pokles příjmů o tři procenta kvůli nižšímu počtu předplatitelů a příjmům z reklamy. Provozní zisk divize se sice zvýšil o 28 procent, avšak důvodem byla úsporná opatření. Koncern plánuje divizi časopisů, které patří například Sports Illustrated nebo People, na konci roku oddělit do samostatné firmy, aby svými problémy nezatěžovala perspektivní aktivity v zábavě a televizním vysílání.

Time Warner má podíl 49,9 procenta v mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice. Time Warner do CME vstoupil v roce 2009 a od té doby svůj vliv ve společnosti významně posílil.

CME v pololetí výrazně prohloubila ztrátu po zdanění na 150,1 milionu dolarů (2,9 miliardy Kč). Ztráta byla čtrnáctkrát vyšší než o rok dříve. O více než 16 procent na 317,3 milionu dolarů klesly výnosy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru