Japonský ministr pro národní politiku Jošitaka Šindo uctil památku obětí válek v kontroverzní tokijské svatyni Jasukuni. Čína si vzápětí předvolala japonského velvyslance, aby mu tlumočila ostré odsouzení tohoto kroku. Obdobná reakce se dá očekávat také ze strany Jižní Koreje.

Premiér Šinzó Abe však svatyni osobně nenavštívil, což by mohlo škody na vztazích s oběma sousedy zmírnit.

Návštěvy japonských vládních činitelů ve svatyni nesou sousední země velmi nelibě, protože Jasukuni považují za symbol japonského militarismu.

"Návštěva japonských ministrů ve svatyni vážně poškozuje city obyvatel Číny a dalších asijských zemí," uvedlo čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení, které tlumočila agentura Reuters.

Svatyně je zasvěcena 2,5 milionu japonským obětem válek 19. a 20. století, nacházejí se tam ale i urny 14 odsouzených válečných zločinců. Dnes si Tokio připomíná 68. výročí své kapitulace ve druhé světové válce.

Zástupce vládnoucí Liberálnědemokratické strany (LDP) novinářům řekl, že premiér Abe sám do svatyně nezavítá, poslal jí ale obětní dar, aby vyjádřil úctu zemřelým. Totéž premiér udělal při poslední podobné příležitosti letos v dubnu.

Návštěvy Jasukuni vyvolávají opakovaně rozhořčení v zemích, které byly obětí japonské válečné agrese. Sousedé Japonska takové návštěvy považují za neochotu Tokia přijmout odpovědnost za svou koloniální minulost.

Japonská vláda chce nyní vztahy se sousedy zlepšit a Abe nedávno navrhl setkání na nejvyšší úrovni mezi ním a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Tokio doufá, že Abeho neúčast ve svatyni může Pekingu vyslat signál jeho snahy o zmírnění napětí mezi oběma mocnostmi a otevře dveře navrhovanému summitu.

Japonsko vede s Čínou už déle spor o neobydlené ostrovy ve Východočínském moři. Loni v září se spor vyostřil, když předešlá vláda ostrovy koupila od jednoho japonského občana.