Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
25.8.2013 15:01 | Festival horolezeckých filmů vyhrál snímek o lezení v Číně

Hlavní cenu letošního 30. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují na Náchodsku vyhrál francouzský snímek Petzl Roc Trip China. Režisér Vladimir Cellier v něm zachytil setkání několika stovek lezců z celého světa při lezení ve vápencových skalách v Číně. ČTK to řekla Martina Tauchmanová z organizačního štábu festivalu. Porotci letos nejlepší snímek vybrali ze 42 filmů od tvůrců ze 13 zemí.

Cenu za nejlepší horolezecký film v Teplicích nad Metují vybojoval americký snímek Honnold 3.0 o současném špičkovém sólolezci, Američanovi Alexi Honnoldovi. Ocenění za nejlepší dokumentární film získal britský film Dragons Back Race. Zachycuje třistakilometrový běžecký závod přes pohoří ve Walesu. Cenu diváků si odnesl americký film La Dura Dura o souboji dvou lezců při zdolávání nejtěžší cesty v horách v Katalánsku.

"Letošního jubilejnímu ročníku přálo počasí a opět na něj zavítalo několik tisíc lidí," řekla Tauchmanová. Na programu přehlídky ani letos nebyly pouze filmy. Návštěvníky čekala výstava fotografií, besedy a koncerty. Součástí programu byly i sportovní aktivity, například závody v lezení. Dnes dopoledne horolezci vyrazili na běh Teplickými skalami. Účastníci festivalu si také připomněli památku předsedy Českého horolezeckého svazu Zdeňka Hrubého, který začátkem srpna tragicky zahynul při nuceném sestupu po nevydařeném prvovýstupu jihozápadní stěnou Gašerbrumu I v západní Himálaji. (ČTK)

25.8.2013 11:12 | Hip Hop Kemp navštívilo 20 tisíc lidí, hlavní hvězdou byl Kendrick Lamar

Na čtyřdenní festival Hip Hop Kemp Hradec Králové, který skončil v noci na dnešek, přijelo asi 20.000 lidí. To je zhruba o 2500 lidí více než na loni. ČTK o tom informoval mluvčí festivalu Vojtěch Koval. Festival vyvrcholil vystoupením Američana Kendricka Lamara, který je označován za jednu z největších rapových hvězd současnosti.Významnou skupinu návštěvníků 12. ročníku festivalu tvořili fanoušci hip hopu z Polska a dále z Německa a Nizozemska. Festival, který je největším svého druhu ve střední Evropě, jim na devíti pódiích nabídl vystoupení několik stovek interpretů. K dalším hvězdám patřili například autor virálního hitu Harlem Shake DJ Baauer a americká formace De La Soul.

První interpreti se ve Festivalparku na hradeckém letišti představili ve středu na takzvaném večírku pro nedočkavé. "Dorazilo na něj 11.000 lidí. Ve čtvrtek, první den hlavního programu, jsme vyprodali VIP lístky, víc lidí už se do VIP stanového městečka prostě nevešlo. Hlavní stanové městečko jsme museli dvakrát rozšiřovat," uvedl Koval k zájmu publika.

Kromě hudby byla pro návštěvníky připravená i další zábava. Při tradiční rajčatové bitvě se spotřebovalo 600 kilogramů zeleniny, návštěvníci se mohli zúčastnit zápasů v čokoládě, války barev, graffiti na legálních stěnách, paintballu či jízdy na U rampě. Vstupné na festival činilo na místě 1500 korun, VIP vstupné bylo za 2700 korun. (ČTK)

25.8.2013 08:39 | Festival Natruc tancoval v rytmu popu, rocku i punku

V rytmu poprocku Kamila Střihavky, elektronického popu Tata Bojs, rocku kapel Imodium nebo Dymytry i punku v podání Visacího zámku a slovenské kapely Iné Kafé tancovali v sobotu návštěvníci 16. ročníku festivalu Natruc v Kolíně. Program v areálu na Kmochově ostrově nabídl hudbu mnoha žánrů. Na dvou otevřených pódiích a v cirkusovém stanu se odehrála vystoupení jak Kolínského Big Bandu se zpěvákem Ondřejem Rumlem, tak punkrockové skupiny Rybičky 48 i vítěze soutěže Natruc Talent, královéhradecké dívčí kapely K2.

"Program festivalu Natruc nabízí přibližně tři desítky kapel a dramaturgickým záměrem bylo, aby žádná z nich v Kolíně nevystupovala na loňském ročníku. Nechceme lidem nabízet stále stejné interprety," řekl ČTK šéf festivalu Martin Řehoř. Festivalové dění sledoval zaplněný ostrovní areál, který pojme 4500 hudebních příznivců.

Program před půlnocí vyvrcholil koncerty Visacího zámku, který nabídl své punkové hity, a Tata Bojs. Kapela z pražské Hanspaulky předvedla velkou světelnou show plnou různých efektů, se kterou letos objíždí festivalu u příležitosti 25. výročí svého vzniku. "Z našich vystoupení máme dobré pocity. Možná by to mohl být trochu problém, kdyby se jednalo o samostatné koncerty, to bychom mohli mít problémy s návštěvností. Ale protože hrajeme v rámci festivalů, všude bylo hodně lidí. Takže si to užíváme," sdělil bubeník a zpěvák Tata Bojs Milan Cais. (ČTK)

24.8.2013 16:24 | Na Kmochově ostrově v Kolíně začal festival Natruc

Koncert vítěze soutěže Natruc Talent skupiny Sabrage, Saved By The Fortune a Blank Out na Kmochově ostrově v Kolíně dnes začal festival Natruc. Již 16. ročník oblíbené akce nabídne žánrově pestrý program zahrnující vystoupení Kolínského Big Bandu se zpěvákem Ondřejem Rumlem i zvukovou a obrazovou show skupiny Tata Bojs.

Brána festivalového areálu se otevřela před polednem, na místě je několik stovek lidí, další neustále přicházejí. Pořadatelé očekávají zaplněný ostrovní areál, který pojme 4500 hudebních příznivců.

Na ostrově na Labi vystoupí Kamil Střihavka s kapelou Leaders, jedna z nejpopulárnějších punkrockových kapel Iné Kafé a česká punková legenda Visací zámek. Objeví se také Rybičky 48 a jejich slovenští kolegové Zoči Voči. Svá nová alba představí Skyline a UDG. Dále zahrají Imodium , Dymytry, Goodfellas, Zakázaný Ovoce, Enter a další. Program Natrucu doplní vítězové soutěže Natruc Talent-kapely Sabrage a K2. Naopak, místo původně avizované skupiny Cocotte Minute, u níž došlo ke kolizi termínů, vystoupí kapela Matahari. Podrobný program a další informace se nacházejí na www.natruc.eu.

První festival Natruc se uskutečnil v roce 1998 a dostal podtitul "Natruc všem rodičům, kteří zapomínají na své děti". Patřil dětem z nedalekého Dětského výchovného ústavu v Býchorech. (čtk)

24.8.2013 15:40 | Zámecká galerie v Uherském Ostrohu vystavuje stovky panenek

Čtyři velké sály Zámecké galerie v Uherském Ostrohu na Uherskohradišťsku zaplnila ode dneška zřejmě největší tuzemská sbírka historických panenek sběratelky Moniky Chmelařové. Malí i velcí návštěvníci zde mohou až do konce září obdivovat na 900 panenek či 150 plyšových medvídků. Ve vyzdobených sálech galerie na zámku dělají společnost panenkám také postýlky, kolébky či originály a repliky historických kočárků.

"Návštěvníkům jsme na výstavě představili celou naši sbírku, dům máme nyní prázdný. S tak velkou sbírkou, kterou by nashromáždil jeden sběratel, jsme se nikde jinde nesetkali," řekla dnes dcera sběratelky Nikol Chmelařová, která se na výstavě spolupodílí.

Na výstavě nechybějí panenky všeho druhu - zastoupeny jsou hračky z období komunismu i cenné historické kousky včetně panenek ze začátku 20. století. Největší z nich dosahují i velikosti malých návštěvníků expozice - jsou vysoké kolem 120 centimetrů. "První panenku jsem dostala já od mé babičky, je to už zhruba 18 let zpátky. Mamince se to tehdy zalíbilo a od té doby, kde jsme narazili na panenku, tak jsme ji koupili. Sbírka se rozšířila především za posledních pět let," uvedla Chmelařová. Svou roli podle ní sehrála i nemoc maminky, kdy jí rodinní příslušníci po operaci páteře zahrnovali panenkami všeho druhu.

Starší kousky do sbírky s maminkou shánějí po bazarech, dostávají je i darem. Mnoho sběratelských kousků však shánějí přes internet, do jejich sbírky tak putují panenky i původem z Německa či z USA. "Panenky máme jinak všude po celém bytě, bydlí tady s námi. Máma má i panenkovou ložnici. Schvaluje to i mužská část naší rodiny, maminčin partner to podporuje a nakupuje dražší sběratelské kousky," dodala dcera sběratelky. Na výstavě ve II. poschodí ostrožského zámku je sbírka doplněna ručními pracemi včetně šatů a doplňků. Samotnou sběratelku mohou potkat na expozici návštěvníci každou sobotu. Předvádět jim bude postup výroby rebornované panenky, což jsou panenky zachycují dítě v reálné podobě. (čtk)

24.8.2013 13:13 | První známky světa se v Praze vydražily za rekordních 1,9 milionu korun

Šestiblok prvních známek světa Penny Black se dnes na aukci v Praze vydražil za 1,9 milionu korun. Richard Burda ze společnosti Burda Auction, která dražbu pořádá, řekl, že se jedná o nejdražší filatelistickou položku vydraženou v Česku. Známky vydané roku 1840 ve Velké Británii se dnes prodaly za vyvolávací cenu. Byl pouze jeden zájemce, k ceně známek zaplatí ještě 18 procentní aukční příplatek.

Šestice dnes dražených jednopencových černých známek s podobiznou královny Viktorie je mimořádně vzácná jednak proto, že jsou známky v bločku, navíc nejsou orazítkované. Především ale pocházejí z 11. tiskové desky, z níž bylo tištěno pouze 0,25 procenta nákladu Penny Black.

"Reálná cena je dva až pět milionů," vysvětlil Burda s tím, že jediný další dochovaný šestiblok z 11. tiskové desky se v roce 2007 prodal v USA za v přepočtu osm milionů korun. V Česku se prý jedná o nejdražší filatelistickou položku prodanou na oficiálních aukcích, dražší byly už jen celé sbírky známek.

Celky nepoužitých prvních známek světa platí ve filatelii za exkluzivní materiál, k prodeji jsou nabízeny jen ojediněle. Původním majitelem dnes dražených známek byl jeden z největších britských sběratelů Cyril Humphrey Cripps, jehož vzácná sbírka byla filatelistickému trhu skryta desítky let. Podle Burdy dnes nabízela známky investiční společnost.

Aukce ve Skleněném paláci v Dejvicích potrvá do neděle, kdy se budou dražit české známky. "Trhu se známkami se v zahraničí daří velmi dobře, český trh je ale zahleděný do českých známek," uvedl Burda, podle nějž musejí čeští sběratelé a investoři, kteří mají zájem o zahraniční známky, nakupovat hlavně v cizině. Proto se prý snaží dostávat co nejvíc kvalitního "materiálu" i na české aukce.

Za nejdražší známku světa je považovaná švédská poštovní známka Tříšilinková žlutá. Tento barevný chybotisk z roku 1855 byl vytištěný omylem v jediném exempláři. V roce 2010 byla vydražena podle světových agentur za rekordní částku 2,27 milionu dolarů (46,1 milionu korun), čímž překonala vlastní rekord z roku 1996. Přesná cena známky ale zůstala utajena. Vůbec nejcennější filatelistickou položkou při dražbách ovšem je takzvaná "Obálka z Bordeaux". Na unikátní obálce jsou nalepeny současně červený a modrý Mauritius. V roce 1993 ji na aukci koupil anonymní sběratel, zaplatil za ni pět milionů dolarů (101,6 milionu korun).

Za nejvzácnější známku považují filatelisté známku Britská Guyana. Tato slavná jednocentová známka z roku 1856 je také chybotisk. Nepříliš vzhlednou červenou známku se zastřiženými rohy, na níž se dá rozeznat kresba plachetnice, naposledy vydražil John du Pont za 935.000 dolarů (asi 19,3 milionu korun) v roce 1980. V laické veřejnosti je nejpopulárnější známkou světa Modrý Mauritius, který se objevil společně s červeným v roce 1847 jako první emise stejnojmenné britské ostrovní kolonie. Má hodnotu dvě pence, existuje asi 12 exemplářů. (čtk)

24.8.2013 12:05 | Začal festival Eurotrialog, letos je věnovaný Topolovi

Koncert alternativní legendy Už jsme doma nebo vystoupení dívčího dua Čokovoko v noci na dnešek přilákalo na hudebním festivalu Eurotrialog v Mikulově na Břeclavsku stovky lidí. Akce vrcholí dnes, je věnována nedávno zemřelému Filipu Topolovi, známému ze skupiny Psí vojáci, která se do Mikulova pravidelně vracela.

Topol sám opakovaně ukončoval festival nedělními varhanními koncerty. Organizátoři záznam z jednoho z nich promítnou v neděli.

Největší ohlas v pátek sklidila kapela Už jsme doma. V Mikulově hraje pravidelně. Diváci zatím mají štěstí na počasí. V amfiteátru, kde se akce koná, doposud nepršelo.

Festival v Mikulově je věnovaný alternativní kultuře. "Naše heslo je: žádná pop music, žádný mainstream, žádné kolotoče. Jen hudba, za kterou stojí za to přijet," uvedl dramaturg Romek Hanzlík.

Dnes se odpoledne v mikulovském amfiteátru představí například kapela Fru Fru, Vladivojna La Chia nebo Papalescu Electric Soul. V Dietrichsteinské hrobce vystoupí slovenská skupina Tornado Lue.

Ve festivalovém areálu je letos například vinotéka a hudební bar s projekcemi filmových dokumentů, návštěvníci mohou využít úschovnu kol a zavazadel. Festivalovou nabídku doplňuje výstava obrazů Marka Brodského v Městské galerii. (čtk)

24.8.2013 07:39 | Oslava 35 let Simple Minds se v únoru uskuteční také v Praze

Významní představitelé populární hudby 80. let, skotská skupina Simple Minds, zahrají 28. února příštího roku v pražské Incheba aréně. Koncert se uskuteční v rámci světového turné k 35. výročí trvání kapely. Vstupenky jsou k zakoupení v sítích Eventim, Ticketpro, a Ticketportal za 900 korun plus poplatky. ČTK o tom za pořádající společnost D Smack U Promotion informoval Michal Rejzek.

"Jedna z věcí, na které cítím největší hrdost, je to, že se mě lidé ptají - o kterých Simple Minds mluvíte? O avantgardě, o art rocku, o pop kapele, a ambientu, o instrumentální kapele, o politické, folkové nebo stadionové kapele? Urazili jsme pořádnou cestu. Hrát všechny ty různé styly a zároveň být ryzími Simple Minds je úžasná věc," uvedl před časem frontman Jim Kerr. Simple Minds, jejichž sestavu vedle Kerra v současné době tvoří Charlie Burchill, Mel Gaynor, Andy Gillespie a Ged Grimes, za svoji kariéru vydali doposud 16 alb, několik jejich singlů bylo na prvních místech britské a americké hitparády. V roce 1986 byli nominování jako nejlepší britská kapela na Brit Award.

"Když jsme začali se Simple Minds, naším cílem bylo stát se jedinečnou živou kapelou. Kapelou, která má touhu objet svět a hrát všude a kdykoliv," podotkl Kerr. Letos na jaře Simple Minds vydali album hitů Celebrate shrnující jejich kariéru. Na dvoudisku nebo trojdisku se objevily hity jako Promised You A Miracle, Glittering Prize, Waterfront, Sanctify Yourself, Belfast Child, Mandela Day, Don't You (Forget About Me) a Alive & Kicking. Na albu jsou i dvě nové skladby. (ČTK)

23.8.2013 15:02 | Na ČRo Vltava bude v sobotu wagnerovský operní maraton

Wagnerovský operní maraton chystá tuto sobotu pro své posluchače Český rozhlas Vltava. Od 6:40 ráno až do 1:00 hodin v noci následujícího dne bude vysílat patnáctihodinové hudební drama Richarda Wagnera Prsten Nibelungův. Stanice zve posluchače také přímo do studia. Wagnerovské vysílání připomene letošní 200. výročí skladatelova narození. ČTK o tom dnes informovala Lenka Pitronová z ČRo.

Český rozhlas k podobně výjimečnému projektu přistupuje podle Pitronové poprvé a pravděpodobně nadlouho naposledy. Uvede čtyři hudební dramata - Zlato Rýna, Valkýru, Siegfrieda a Soumrak bohů. Jde o nahrávky z festivalu v Bayreuthu z let 1991 a 1992, které vedl dirigent Daniel Barenboim. Program nabídne také komentáře jednotlivých částí a živou besedu s hosty. Přestávky vyplní rozhlasová četba. Zájemci mohou zavítat přímo do rozhlasové budovy na pražských Vinohradech, kde mezi 9:30 do 15:30 ve Studiu 2 bude komentovaný poslech Valkýry.

Chystají se i dva živé vstupy z besedy přímo ze studia i setkání s šéfredaktorem stanice Vltava Lukášem Hurníkem a příznivci opery ze Společnosti Richarda Wagnera. Německý hudební skladatel a představitel hudebního romantismu se narodil 22. května 1813. Mezi jeho nejznámější díla patří opery Bludný Holanďan, Tristan a Isolda a Prsten Nibelungův. Ke všem svým operám si sám napsal libreta. (ČTK)

23.8.2013 13:13 | Vizionář Jean-Michel Jarre má 60. narozeniny, proslavilo ho album Oxygene

"Poslouchám hudbu sfér a odevzdávám ji lidem," říká o své tvorbě francouzský hudební skladatel a multiinstrumentalista Jean-Michel Jarre, který 24. srpna oslaví 60. narozeniny. Hudební mág známý monstrózními koncerty plnými počítačových animací, videoprojekcí a laserových efektů, často doprovázených ohňostroji, se narodil v Lyonu v rodině úspěšného hollywoodského komponisty Maurice Jarreho.

Proslavilo ho hned jeho první a dodnes nejúspěšnější album Oxygene (1976). Od té doby vydal zhruba dvě desítky dalších desek, prodal na 80 milionů hudebních nosičů a se svými audiovizuálními show se představil téměř po celém světě. Zasloužil se i o zápisy do Guinnessovy knihy rekordů za největší počet návštěvníků koncertního vystoupení. Vizionář elektronické hudby, který před více než třiceti lety objevil půvab syntezátorů, byl dvacet let ženatý s britskou herečkou Charlotte Ramplingovou, se kterou má syna Davida, další dítě, dceru Emily, má z předchozího manželství s Flore Guillardovou.

V květnu 2005 si vzal herečku Anne Parillaudovou, kvůli které rok předtím "utekl" filmové hvězdě Isabelle Adjaniové před jejich dlouho plánovanou svatbou. Parillaudovou, které je 48 let, nejvíce proslavila hlavní role ve filmu Brutální Nikita z roku 1990. (ČTK)

Související