Přesně mířenými zásahy tělem a hlasem vybojovaly v srpnu ve Skotsku českému divadlu mimořádný úspěch dvě křehké dívky.

Jejich inscenace One Step Before the Fall, inspirovaná zápasem Muhammada Aliho s Parkinsonovou chorobou, získala na největší přehlídce nezávislého divadla Edinburgh Festival Fringe dvě významná ocenění: Herald Angel Award a jednu z deseti nominací na Total Theatre Award v oboru fyzické a vizuální divadlo.

Vytvořily to tanečnice Markéta Vacovská a zpěvačka Lenka Dusilová s režisérem a uměleckým šéfem Spitfire Company Petrem Boháčem. "V inscenaci nejde o nic jiného, než se naprosto fyzicky vyčerpat," říká Boháč.

HN: Jaký to je zážitek, hrát na Edinburgh Fringe?

V deníku The Scotmans vyšel v prvním festivalovém týdnu článek o krutosti Fringe. Vítězové berou vše a je jich relativně velmi málo. Poraženým zůstávají dluhy a naděje, že to příště vyjde. Velkou část festivalu tvoří úspěšné produkce zajišťující program v sálech jako například Assembly, Underbelly, Pleasance, Traverse Theatre nebo Summerhall. Tam se odehrávají divácky nejnavštěvovanější představení, která získávají nejvíce cen, neboť na ně od začátku chodí nejvíc novinářů a porotců.

Když hrajete pod menšími produkcemi, jako je Zoo venue, jedinou šancí, jak prorazit, je získat cenu či naprosto ojedinělou recenzi. Jinak se propadnete do kolonky bezejmenných. Největší skupinou na Fringe jsou všichni ti blázni, kteří investují nemalé peníze, aby se mohli předvést, a kteří nakonec odjíždějí s obrovskými dluhy. Měsíc, který skupina čítající kolem deseti lidí stráví v Edinburghu, vyjde na jeden milion korun. Fringe v Edinburghu je jeden velký byznys.

HN: Co všechno pro vás získaná ocenění znamenají? Je to satisfakce, povzbuzení, nové příležitosti?

Asi ještě neumím docenit jejich váhu. Cena Heraldu je o to cennější, že se uděluje napříč všemi festivaly, které se v Edinburghu konají, ve výběru jsou i představení z International Edinburgh Festivalu. Mezi držiteli tohoto ocenění jsou Krystian Lupa či Jiří Kylián, mé velké vzory. Díky tomu si vás začnou všímat lidé, kteří by o vás předtím ani nezavadili. Postupně se nám začínají objevovat nabídky na hraní v Austrálii, Anglii, Irsku, Číně, Brazílii, Belgii, Polsku nebo Německu. Jsem zvědav, co se podaří dotáhnout do úspěšného konce.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.