Jeden z nejoblíbenějších a nejlépe placených herců Hollywoodu přidá do své filmografie další reálnou postavu. Leonardo DiCaprio, který už ztvárnil aviatika Howarda Hughese nebo zakladatele FBI J. Edgara Hoovera, bude hrát amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.

Ten zavedl USA do první světové války a dostal Nobelovu cenu za mír za úsilí o vytvoření Společnosti národů. DiCaprio bude film zároveň produkovat, napsal list Hollywood Reporter.

Prezident s doktorátem

Předlohou příběhu bude Wilsonova biografie od A. Scotta Berga, která vyšla minulý týden a provázely jí dobré kritiky. Berg líčí osmadvacátého amerického prezidenta, jenž byl ve funkci v letech 1913 až 1921, v převážně pozitivním světle.

Demokrat Wilson rozhodl v roce 1917 o vstupu Ameriky do první světové války po boku Británie a Francie, přestože do té doby se snažil zachovávat neutralitu. Po válce podporoval versailleskou mírovou smlouvu a zasadil se tak o vytvoření Společnosti národů, nakonec neúspěšného předchůdce OSN.

 

Republikány ovládaný Senát nakonec odmítl ratifikovat vstup Ameriky do společnosti, ale Wilson za své snahy dostal v roce 1919 Nobelovu cenu za mír. Wilson také založil americkou centrální banku. V roce 1914 mu zemřela manželka Ellen. O rok později si vzal druhou ženu Edith Galtovou a je zatím posledním prezidentem, který se ženil v Bílém domě.

Než se stal prezidentem Spojených států, byl mimo jiné prezidentem Princetonské univerzity a guvernérem státu New Jersey. Je jediným americkým prezidentem s doktorátem. Rok před koncem druhého funkčního období ho postihla mozková příhoda a v řadě pravomocí ho de facto zastupovala manželka.

Hledá se režisér

Zatím není rozhodnuto, kdo bude snímek režírovat. DiCaprio bude producentem filmu spolu s Jennifer Davissonovou Killoranovou a autorem knižní předlohy Bergem. Ten dostal v roce 1998 Pulitzerovu cenu za životopis letce Charlese Lindbergha.

DiCaprio se naposledy objevil ve filmové verzi Velkého Gatsbyho. V listopadu půjde do kin film Martina Scorseseho The Wolf of Wall Street (Vlk z Wall Street), ve kterém DiCaprio hraje investičního bankéře s nekalými praktikami Jordana Belforta.

Související