Do hlubokého komunismu se svojí novou operou Toufar pro pražské Národní divadlo vrací skladatel Aleš Březina. Stejně jako u jeho pět let starého díla Zítra se bude... o politickém procesu s Miladou Horákovou jde i tentokrát o žánr takzvané dokumentární komorní opery.

Březinovo libreto o faráři Josefu Toufarovi, kterého komunisté v únoru 1950 umučili k smrti, však v minulosti nevězí: spíš se ptá, zda mají lidé alespoň dnes odvahu čelit represi.

Červená jako Gottwald

Mezi Toufarem, který vznikl na objednávku festivalu Divadelná Nitra a pražskou premiéru měl tento týden v Divadle Kolowrat, a operou Zítra se bude... je paralel víc. V obou případech jde o komorní opery, které vycházejí z archivního materiálu a jejich hvězdami jsou v obou případech pěvci Soňa Červená a Jan Mikušek.

Ti si ale tentokrát prohodili role. Mikušek, který v Zítra se bude... zpíval roli prokurátora, je tentokrát obětí. A Červená, která před pěti lety hrála obžalovanou, se nyní stává pomyslným hlasem režimu a zpívá prezidenta Gottwalda či ministra vnitra Václava Noska. Převážně mluvené role papeže Pia XII. a pražského arcibiskupa Josefa Berana dostal Vladimír Javorský, mrazivě nevinné dívčí hlásky pak vypravěčské lince propůjčuje Kühnův dětský sbor.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?