Doufám, že mé ocenění napomůže tomu, aby lidé vnímali povídku jako důležitý druh umění, a ne jenom jako něco, čím si spisovatel krátí čas, než se dostane k psaní románu.

Těmito slovy přivítala ve čtvrtek kanadská prozaička Alice Munroová (* 1931) oznámení, že je letošní laureátkou Nobelovy ceny za literaturu. Stala se tak teprve třináctou ženou v historii, která nejprestižnější literární ocenění za literaturu spojené s finanční odměnou osm milionů švédských korun (téměř 24 milionů korun) získala.

Porota ji upřednostnila i před nejsledovanějším a sázkařskými kancelářemi už téměř deset let favorizovaným japonským romanopiscem Harukim Murakamim.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.