Pokud by se vyhlašovala anketa o nejznámější divadlo na planetě, zřejmě by ji vyhrála newyorská Metropolitní opera. Do kinosálů po celém světě totiž dokáže díky živým přenosům přilákat desítky tisíc diváků.

V Česku sezona Live in HD odstartovala na začátku října přenosem Čajkovského Evžena Oněgina. Dalším titulem newyorské scény - jež dokazuje, že její vedení vybírá vedle pravých operních hitů i díla ne často hraná - bude příští sobotu Šostakovičova opera Nos, satira o sovětské byrokracii. 

V amerických novinách se o opeře Nos píše jako o "hodině a půl důvtipu a ztřeštěného poprasku na jevišti". Šostakovič napsal břitkou a hudebně extravagantní komedii na motivy Gogolovy povídky ve dvaadvaceti letech.

Premiéra v roce 1930 v tehdejším Leningradě vyvolala nadšení, o pár let později však režim vytáhl do boje proti modernímu umění a Nos, s mnoha dalšími hudebními díly, zmizel z ruských jevišť.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.