Narodil se v Bombaji hinduistickému otci a židovské matce, která se do Indie s rodinou přistěhovala z Bagdádu. V sedmnácti odešel do Izraele, kde žil zpočátku v kibucu, a rozhodl se, že se namísto elektrotechnice bude věnovat umění.

A tak se o dva roky později přestěhoval do Londýna, aby studoval sochařství na Hornsey College of Art. Od té doby získal Turnerovu cenu a podle Financial Times si uměním vydělal 80 milionů liber, za které si mimo jiné pořídil všechny budovy v jedné ulici londýnské čtvrti Camberwell, kde má ateliér. Od letoška ke svému jménu připisuje titul sir, který získal za zásluhy pro výtvarné umění.

Život Anishe Kapoora je zkrátka stejně zajímavý jako jeho tvorba. Berlínská galerie Martin Gropius Bau sestavila průřez jeho dílem od osmdesátých let po současnost. Autor přímo pro výstavu vytvořil gigantickou instalaci, která se neustále rozpíná.

Nafukovací socha

Poznávacím znamením Kapoorových objektů je temný odstín rudé barvy připomínající indickou čelní ozdobu bindi. Téměř šedesátiletý umělec ho použil i na stavbu pro loňské olympijské hry v Londýně pojmenovanou ArcelorMittal Orbit. Konstrukce, která je křížencem Babylonské věže a zkroucené horské dráhy, není v Kapoorově tvorbě ojedinělá. Jeho sochy svou monumentalitou často stojí na prahu architektury.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.