Partiturou kvarteta jazzového saxofonisty Wayna Shortera jsou momentální pocity muzikantů. Podle jeho zadání mají o dvě generace mladší kolegové hrát to, co právě zažívají. K hudbě přistupují jako ke zcela improvizované komorní záležitosti a přemýšlet mají nikoliv o harmonii či rytmu, nýbrž ve filmových obrazech.

Tento princip ovšem čerstvě osmdesátiletý Shorter – mimořádný skladatel, nositel devíti Grammy, někdejší spoluhráč Milese Davise a dnes patrně největší žijící jazzový saxofonista – nerad vysvětluje. O hudbě příliš nemluví, přestože jeho celkový pohled na život s hudbou úzce souvisí.

"Ve svých osmdesáti letech jsem došel k názoru, že nejlepší je nechat se životem překvapovat. Příliš mnoho lidí si všechno plánuje a pak jsou zklamaní, když se věci vyvinou jinak," tvrdí Shorter.

HN: Chcete říct, že nemáte žádné cíle?

Svou hudbou o něco usiluji, ale nemám plán, jak k tomu dospět. Všichni chceme nějak přispět k tomu, aby byl svět lepší. A toho lze docílit i hudbou. Kvůli tomu ale nehodlám vymýšlet strategie nebo se spoléhat na recepty, které fungovaly dřív a u nichž je bohužel pravděpodobné, že se nebudou hodit do budoucnosti.

Současnou situaci všech lidí, kteří obývají tuto planetu, vystihuje jeden pocit: neumíme se připravit na neočekávané. Neumíme naložit s něčím, co neznáme z dřívějška. Věčně se díváme do historie. Opakujeme staré chyby. O takové lidi ztrácím zájem. Zajímají mě spíš ti druzí, silné osobnosti, které vymyslí nějaký tvůrčí způsob, jak si cestu neznámem prorazit. Stejně v umění jako třeba v podnikání.

HN: Jaké jsou ty chyby z dřívějška?

Když se někde na světě bojuje, zpravidla kdosi přijde a prohlásí: "Z této války vzejde mír a z popela povstane nový, lepší svět." To je docela bezpečně vypadající vzorec uvažování, jenže vede vždy ke stejnému výsledku. Tedy úplně k ničemu. Musíme si uvědomit, že svět se mění ze dne na den, že stará pravidla přestávají platit. V novém světě přežijí jenom ti, kteří budou dost pohotoví a s plným vědomím převezmou zodpovědnost za vlastní osud.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.