Církevní restituce a firemní daně. To jsou nejzásadnější střety v programech ČSSD a lidovců. A nic na tom nezměnila ani úterní první schůzka vyjednávacích týmů obou případných koaličních partnerů.

Straničtí vyjednávači jsou naopak blízko k dohodě na zavedení majetkových přiznání a registračních pokladen. Na večerní tiskové konferenci to uvedli zástupci obou stran, jejichž expertní týmy nyní začnou diskusi nad konkrétními tématy.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka potvrdil, že v otázce církevních restitucí, kde by jeho strana ráda snížila výši plateb za nevrácený majetek, se stanoviska obou týmů nijak nesblížila. "V té oblasti církevních restitucí dnes k žádnému sblížení stanovisek mezi sociální demokracií a KDU-ČSL nedošlo," uvedl po asi dvouhodinové schůzce.

ČSSD trvá na zmírnění dopadů na státní pokladnu.

Stejně rezolutní byl ale i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek,který zopakoval, že restituce jsou pro lidovce uzavřené. Jediný ústupek, který by byli ochotni připustit, je vyplacení části finančních náhrad církvím v dluhopisech.

"To není nezajímavé, ale tahle možnost už je v zákoně zahrnuta a zákon ji připouští. Z našeho pohledu to neřeší pocit nespravedlnosti, který restituce s sebou přinášejí," reagoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. I on tak potvrdil, že kompromis je stále daleko.

Přesto sociální demokraté ani lidovci možnost budoucí dohody neodepisují. Sobotka sice připustil možnost, že by jednání mohla "zhavarovat", zároveň je prý přesvědčen, že témat, kde si obě politická uskupení rozumí, je stále více než těch, kde mají odlišná stanoviska.

A tak se raději z církevních restitucí zatím otočí stranické programy na jiné stránky. Expertní týmy obou stran se teď mají zaměřit hlavně na zdravotnictví, sociální věci a také daně a rozpočtovou politiku.

Ani v daňových otázkách to ale nebude jednoduché. "Nechceme zvyšovat daně. Měli bychom se soustředit na to, jak je lépe vybírat a kde můžeme ušetřit. Až pak se můžeme vrátit k otázce daní," prohlásil Bělobrádek. S ČSSD se jeho strana neshodne na zvyšování korporátních daní a sektorových daních.

Nenulová možnost dohody

Přesto šéf lidovců mluvil o možnosti kompromisu, i když hodně mnohoznačně. "Ano, je tady pořád nenulová možnost dohody," uvedl doslova. Sobotka pak vyjmenoval témata, kde je kompromis skutečně blízko – například valorizaci penzí, zrušení druhého důchodového pilíře nebo udržení deficitu DPH pod třemi procenty.

Předseda sociálních demokratů zopakoval, že chce, aby byla budoucí vláda koaliční a usedli v ní šéfové všech tří stran. Bělobrádek k tomu řekl, že cítí vnitrostranický tlak, aby v případě dohody byl členem kabinetu, a také, že se nezříká zodpovědnosti. Zároveň ale uvedl, že si je vědom toho, že je sněmovním nováčkem, a také svých limitů.

Podle lidovců jsou ve hře stále tři varianty – tedy přímá účast KDU-ČSL na vládě, jejich podpora menšinovému kabinetu, nebo odchod do opozice.