Čínská i japonská letadla krouží nad spornými ostrovy, o něž se tyto asijské velmoci už delší dobu přou. Čína dokonce vyhrožuje "mimořádnými opatřeními" proti letadlům, která se nebudou řádně identifikovat. 

Spojené státy daly v sobotu Pekingu najevo hluboké znepokojení nad eskalací sporů o ostrovy ve Východočínském moři. Ovládají je nyní Japonci a nazývají je Senkaku, zatímco Číňané jim říkají Ťiao-jü.

"Jsme velmi znepokojeni z eskalujícího vývoje, který zvyšuje regionální napětí a dotýká se zájmů USA a jejich spojenců. Tlumočili jsme Číně naše silné obavy a s našimi spojenci a partnery v regionu úzce koordinujeme," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu Caitlin Haydenová.

Čínské ministerstvo obrany sdělilo, že zahajuje "mimořádná obranná opatření" proti letadlům, která se ve vzdušném prostoru nad souostrovím nebudou řádně identifikovat. Státní tisková agentura Nová Čína zveřejnila mapu a souřadnice nově ustavené "identifikační zóny vzdušné obrany Východočínské moře", která pokrývá většinu oblasti sporných ostrovů.

Americký ministr obrany Chuck Hagel prohlásil, že opatření Číny "nezmění způsob, jakým Spojené státy provádějí vojenské operace v regionu". Vytyčená identifikační zóna vzdušné obrany Číny je podle Pentagonu "destabilizujícím pokusem o změnu statu quo v regionu.

"Tato jednostranná akce zvyšuje riziko nedorozumění a špatných rozhodnutí," dodal Hagel.

Ostrovy Senkaku/Ťiao-jü, které vyvolaly spory mezi Čínou a JaponskemZa pokus o změnu statu quo ve Východočínském moři označil jednostranné rozhodnutí Číny také americký ministr zahraničí John Kerry. Podle něj stupňování sporu jen zvýší napětí v regionu a "vytvoří riziko incidentu".

Nová Čína napsala, že pravidla pro novou zónu vstoupila v platnost sobotou. Čínské letectvo zároveň zahájilo průzkumné lety nad zónou.

Japonsko slavnostně odhalilo svou největší válečnou loď. Čína vojenskou expanzi kritizuje - čtěte ZDE

Japonské ministerstvo obrany po zprávách z Číny dalo příkaz svým stíhačkám letět proti dvěma čínským průzkumným letounům nad oblastí. Podle mluvčího ministerstva se jeden z letounů dostal až na 40 kilometrů od japonského vzdušného prostoru.

Japonské ministerstvo zahraničí podalo proti čínskému kroku velvyslanci Číny v Tokiu důrazný protest a zopakovalo, že ostrovy patří Japonsku.

Souostroví Senkaku/Ťiao-jü je obklopeno vodami bohatými na ryby a zřejmě jsou tam i ložiska zemního plynu. Oblastí vedou i významné námořní trasy.

Konflikt o ně se vystupňoval loni v září, kdy se Japonsko rozhodlo odkoupit tři z pěti největších ostrovů v souostroví od soukromých vlastníků. To v Číně vyvolalo mohutné protijaponské protesty. Od té doby také stoupl počet případů čínských lodí vplouvajících do pobřežních oblastí kolem pětice ostrovů.