Ve věku 92 let zemřel americký filmový producent Saul Zaentz, který stál mimo jiné za oscarovými snímky Amadeus či Přelet nad kukaččím hnízdem režiséra Miloše Formana.

Zaentz zemřel v pátek ve svém domě u San Franciska. Příčinou úmrtí byly komplikace v souvislosti s Alzheimerovou chorobou, kterou trpěl. "Byl to výjimečný člověk," řekl jeho synovec a rovněž producent Paul Zaentz, který skon strýce potvrdil.

"Odešel člověk, kterého jsem nesmírně obdivoval. Znamenal mnoho pro film i pro mě samotného. Bez Saulovy odvahy by nevznikl Přelet nad kukaččím hnízdem, který odstartoval nejen naši dlouhodobou spolupráci, ale i celoživotní přátelství. Měl jsem ho moc rád," uvedl Forman ve vyjádření, které tlumočila jeho manželka Martina.

V roce 1998 byl Zaentz hostem MFF v Karlových Varech, kde převzal cenu za přínos světové kinematografii. Pobýval i v Praze a jeho přítomnosti tehdy využil režisér Miloslav Šmídmajer, aby o něm v produkci České televize natočil dokument.

Průvodkyní byla Camilla Pucholtová, dcera někdejšího populárního herce Vladimíra Pucholta, který z Československa v roce 1967 emigroval.

Zaentz tehdy v rozhovoru s novináři přirovnal filmové publikum k příšeře, o které nikdo neví, co bude chtít k jídlu. "Na filmu pracujete až čtyři roky, máte pocit, že je dobrý a diváci ho odmítnou," uvedl a dodal, že občas z toho mívá deprimující pocit.

Přiznal také, že nezná recept na úspěch, že i v Americe se peníze na film shánějí těžce. "Kdykoliv je potřebujete, musíte se něčeho vzdát," tvrdil producent, který do světa filmu přišel z hudebního byznysu.

V roce 1967 se stal spolumajitelem vydavatelství Fantasy Records, které spolu s dalšími společníky získal od jeho zakladatelů Maxe a Sola Weissových a z něhož vytvořil největší značku jazzové hudby na světě.

Vydavatelství Fantasy Records, v němž Zaentz v roce 1955 zahájil kariéru, spolupracovalo s takovými hvězdami jako je Dave Brubeck, Mort Sahl, Lenny Bruce či rokovou skupinou Creedence Clearwater Revival.

"Nikdy jsem nehrál na hudební nástroj, miluji jazz, ale poslouchám i vážnou hudbu včetně oper," řekl tehdy.

Fotografka karlovarského festivalu Zuzana Mináčová má Zaentze v živé paměti. "Přijel tehdy s Michaelem Douglasem a hovořil o vzniku filmů Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus. Fyzicky se jich zúčastnil od prvního jednání až do poslední klapky včetně střihu. Jeho skromnost mu nedovolovala se chválit. My, kteří jsme ho osobně poznali, jsme byli šťastni, že přijel tak vzácný muž, aby nám vyprávěl o filmech, které obohatily i naši kulturu," řekla Mináčová.

V Praze byl Saul Zaentz i před sedmi lety, kdy tu s Milošem Formanem, herci Natalií Portmanovou a Javierem Bardemem a spoluautorem scénáře Jeanem-Claudem Carrierem představil film Goyovy přízraky.

Právě Formanův snímek Goyovy přízraky byly i Zaentzovým posledním producentským počinem. Podepsal se také pod film Anglický pacient režiséra Anthonyho Minghelliho, který byl rovněž oceněn oscarovou soškou.

List Die Welt poznamenal, že Zaentz produkoval jen deset filmů, ty ale sklidily 22 Oscarů. Portál emag.co.uk zase připomněl jeho adaptaci Nesnesitelné lehkosti bytí od Milana Kundery, kterou režíroval Philip Kaufman.

Snímku se dostalo vřelého přijetí, žádnou ze dvou oscarovských nominací ale neproměnil. Film nicméně americkému publiku představil pozdější oscarovské hvězdy, jakými jsou Daniel Day Lewis a Juliette Binocheová.