Soud v Paříži v úterý zahájil historicky první proces na francouzském území, který se zabývá vinou za genocidu ve Rwandě, k níž došlo před dvěma desetiletími.

Bývalý důstojník rwandské armády a šéf tajné služby Pascal Simbikangwa čelí obžalobě z podílu na genocidě a válečných zločinech. Hrozí mu doživotí.

Jeho obhájci chtějí ale docílit zproštění viny.

Čtyřiapadesátiletý Simbikangwa přijel k soudu na kolečkovém křesle, na které je upoután po automobilové nehodě. Soudcům se představil jako Pascal Safari, což je kombinace jeho skutečného křestního jména a přezdívky, pod níž je znám ve Rwandě.

Obžaloba jej viní z toho, že poskytl zbraně radikálním milicím kmene Hutů, které se podílely na masovém vraždění etnika Tutsiů.

Simbikangwa obvinění odmítá.

U soudu má během sedmi týdnů vypovídat přes 50 svědků, které v drtivé většině pozvala žaloba. Jsou mezi nimi novináři, historici, farmáři či bezpečnostní pracovníci.

Simbikangwovi obhájci se obávají, že proces nebude nestranný, zvláště kvůli tomu, že se jim nepodařilo sehnat téměř žádné svědky vypovídající ve prospěch jejich klienta.

Simbikangwa je jedním z obviněných, které policie zatkla na francouzském zámořském území ostrova Mayotte. Paříž je odmítla vydat Rwandě kvůli obavám, že by se jim nedostalo spravedlivého soudu.

Francouzská justice kvůli snaze o vyřešení podobných případů předloni vyčlenila speciální tým pracující na válečných zločinech.

"Jistě, že je pozdě, ale nikdy není příliš pozdě," řekla staniciBBC advokátka pracující pro francouzskou prokuraturu Clemence Bectarteová s odkazem na desítky případů obviněných Rwanďanů, kteří se skrývali na francouzském území a nyní čekají na své procesy.

Podle rwandského ministra spravedlnosti Johnstona Busingyeho je začátek procesu "dobrým znamením".

Během rwandské genocidy v roce 1994 bylo radikálními Huty za 100 dnů zmasakrováno na 800 tisíc menšinových Tutsiů a také desetitisíce umírněných Hutů.

Francie měla úzké vazby na tehdejší režim prezidenta Juvenala Habyarimany z kmene Hutů, jehož násilná smrt masové vraždění rozpoutala.

Paříž se od té doby snaží vyrovnat s kritikou za pomalou reakci na vývoj situace a neschopnost přispět ke zmírnění násilností.

Mezinárodní tribunál OSN a několik soudů zemí Západu potrestaly řadu pachatelů genocidy a válečných zločinů ve Rwandě již v minulosti.