Přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku (MET), který poprvé představí český titul, Dvořákovu Rusalku, nabídne společnost Aerofilms v kinech i na pražském náměstí Republiky.

"V sobotu ji od 18:45 uvedeme ve 28 kinech čtyřiadvaceti měst," řekla Radka Ondráčková ze společnosti Aerofilms, držitele licence k přenosům z MET do kin. Projekce na náměstí Republiky bude přístupná všem zdarma.

S přidanými sály v multikinech tak zazáří Renée Flemingová v titulní roli na 34 plátnech napříč Českou republikou.

Rusalka může překonat návštěvnický rekord Carmen z roku 2010, kdy ji v kinech sledovalo 6524 lidí.

Pražské Bio Oko, které se v této sezoně zaměřuje jen na nedělní odpolední záznamy, vyprodalo po termínech 16. a 23. února dodatečně zařazený přímý přenos 8. února.

Světozor předprodává nedělní záznam 16. února odpoledne, poslední místa zbývají na záznam do Aera na 15. února. Multikina CineStar v Plzni a Praze přidala další sály, kde bude opera uvedena v přímém přenosu.

"Není pro nás překvapením, že Rusalka z New Yorku vzbuzuje takový zájem u českého publika. Příjemně tím byli zaskočeni kolegové z Metropolitní opery, kteří za vrchol sezony považují globálně nejoblíbenější Bohému, chystanou na 5. dubna. Na náš nápad zpřístupnit Dvořákovo dílo pod širým nebem zdarma reagovali vstřícně a dali nám zelenou," řekl Ivo Andrle z Aerofilms.

Oproti kinům bude projekce na náměstí ukončena ve 22:00 hodin, opera v kinech skončí přibližně v půl dvanácté.

Diváci však nepřijdou o árii Měsíčku na nebi hlubokém, která zazní už v prvním dějství.

Na rozdíl od stále četnějších nastudování Rusalky s prvky experimentu, používajících i třeba nahotu na jevišti, jaké se objevují v německy mluvících zemích, je newyorská inscenace v režii Otto Schenka tradiční.

"Jsem šťastná, že je Rusalka zařazena na program přenosů. Obsazení je fenomenální," řekla sopranistka Renée Flemingová, která má roli ve svém repertoáru od roku 1990.

Po boku královny americké operní scény vystoupí polský tenorista Piotr Beczała v roli Prince. Mezzosopranistka s českými předky Dolora Zajicková propůjčí svůj hlas postavě Ježibaby. Orchestr povede sedmatřicetiletý kanadský dirigent Yannick Nézet-Séguin, který Rusalku nastudoval už v Covent Garden v Londýně.

Přímé přenosy z Metropolitní opery nejsou jediným zážitkem, který mohou ochutnat čeští diváci, aniž by museli cestovat do zahraničí. Prostřednictvím prenosydokin.cz se za diváky dostávají i významné inscenace ruského baletu, koncerty berlínské filharmonie nebo přenosy zaměřené na výtvarné umění.

Před týdnem mohli zájemci vidět Ratmanského balet Ztracené iluze, přímo na Silvestra si mohli diváci vychutnat novoroční koncert berlínských filharmoniků.

Metropolitní opera nabídne kromě Rusalky do konce sezony ještě pět dalších titulů, například Borodinova Kníže Igora v březnu, Pucciniho Bohému v dubnu nebo Rossiniho Popelku v květnu.

Související