Málokterý emigrant ovlivnil naši současnost tolik jako publicista a vydavatel Pavel Tigrid. "Nestor", jak ho během normalizace spíše familiárně než konspirativně oslovoval Václav Havel, působil od roku 1939 s krátkým poválečným intermezzem téměř pět desetiletí v západním exilu na obnově demokracie v Československu.

Kniha Pavla Kosatíka nazvaná Tigrid, poprvé je deset let po Tigridově smrti prvním - a podařeným - pokusem o celkové zachycení jeho myšlení a aktivního života.

Autor Tigrida představuje jako angažovaného pozorovatele a nekompromisního komentátora společenského vývoje ve své vlasti. Mnohé československé politické mýty rázně vyvracel coby novinář už po 2. světové válce.

Jako jeden z mála kritizoval průběh divokého odsunu sudetských Němců, zpochybňoval iluzi o Benešově Československu jako mostu mezi Východem a Západem, dokázal vidět hlubší příčiny vítězství komunistů. Nechoval žádné iluze o schopnostech politického exilu nebo o tom, že "osvobození" přijde ze Západu, či dokonce ze strany domácího odboje.

Jak Kosatík předestírá, Tigridova působnost se v žádném případě neomezovala na to, že by politický vývoj pouze glosoval. Nesmlouvavý a břitký ve své kritice komunistů se od druhé poloviny 50. let současně snažil o myšlenkový a kulturní dialog se všemi, kteří byli ochotni vyjít z ideologické ulity.

Komunistický režim Tigrida považoval za jednoho z nejnebezpečnějších protivníků asi i proto, že mu byl cizí "černobílý antikomunismus" vlastní mnoha "osmačtyřicátníkům". Kosatík ukazuje, že Tigrid ke komunistickému Československu už koncem 50. let přistupoval jako k vnitřně diferencovanému totalitarismu, který lze postupně oslabovat a přetvářet.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se