Nejlepším filmem festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět se stalo soudní drama Verdikt v Maďarsku. Snímek režisérky Eszter Hajdúové o procesu se čtveřicí pravicových extremistů v kauze vraždy Romů podle hlavní poroty přináší strhující pohled na soudobou společnost.

Cenu diváků si odveze americká režisérka Lucy Walker za snímek Jízda na hraně, který vypráví příběh amerického snowboardisty Kevina Pearce, jenž si při těžké nehodě během příprav na zimní olympiádu v roce 2010 způsobil vážné poranění mozku. Dokument ukazuje Kevinovu rehabilitaci a jeho chuť vrátit se ke snowboardingu.

Tvůrci převezmou ceny ve středu večer, kdy se festival loučí s Prahou a putuje do dalších 33 měst v České republice.

"Film Verdikt v Maďarsku, odehrávající se ve stísněné soudní síni, kde jsou čtyři příznivci extrémní pravice souzeni za vraždy, je strhujícím a nekompromisním pohledem na soudobou společnost," zdůvodnila rozhodnutí o výběru nejlepšího snímku hlavní porota. Podle ní režisérka, která film uvedla a přijede si i pro cenu, zachytila soudcovo chování ke svědkům, vztah mezi příslušníky vězeňské služby a obviněnými i úsměvy právníků a prázdná sedadla v síni prostředky cinema verité (prosté zaznamenávání skutečnosti - bez otázek, zasahování do skutečnosti - pozn. red.).

Cena za nejlepší režii připadla švédsko-kanadskému snímku Prales tančících duchů režisérky Lindy Västrikové. S pralesním kmenem strávila při natáčení sedm let. Film má i cenu poroty Českého rozhlasu.

Zvláštní uznání hlavní poroty má film Já, Blocher ze švýcarsko-francouzské produkce o rozdmýchávání strachu a rasismu kvůli získání politické moci ve Švýcarsku. Druhé zvláštní uznání připadlo francouzskému dokumentu Přestupní stanice o migrantech, kteří míří do Evropy.

Porota Václava Havla vybrala z 12 prací film Horníci pod palbou, který festival také zahajoval. Režisér Rehad Desai v něm zachytil krvavé potlačení stávky v jihoafrickém dole. Zvláštní uznání této poroty má britský snímek Vražedná pole na Srí Lance. Snímek se líbil i divákům, od kterých dostal čtvrtý nejvyšší počet hlasů.

Studentská porota se přiklonila ke kubánskému filmu Viva Cuba Libre - rapová vzpoura o mladých muzikantech, kteří svou tvorbou bojují proti bezpráví.

Rekordní počet filmařů v Praze

Pořadatelé se obávali, že kvůli nebývale teplému počasí bude mít festival nouzi o diváky. "Ani slunečný víkend návštěvnost významně nepoznamenal. Od začátku akce do neděle přišlo na odpolední a večerní projekce 26 170 diváků a divaček. Je to jen o dvě stovky méně než loni, kdy návštěvnost proti předešlým letům vzrostla o čtvrtinu," uvedla mluvčí festivalu Tereza Hronová.

Školní projekce si podle ní v Praze za první týden nenechalo ujít 7742 žáků, studentů a vyučujících.

Rekordní byl letos počet filmařů, kteří své snímky v Praze představili. Přehlídku, jejímž hlavním tématem byla práce, navštívilo 183 domácích i zahraničních tvůrců, producentů či organizátorů podobných festivalů v cizině. Řada snímků měla na Jednom světě premiéru.