Věhlasná hudební tělesa, jako je Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského s Vladimirem Fedosejevem nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, nabídne 7. ročník festivalu Dvořákova Praha, který se v metropoli uskuteční od 8. do 22. září.

Sólistům bude vévodit klavírista Krystian Zimerman, podle hudebních odborníků jeden z nejvýznamnějších klavíristů současnosti, který v Praze nevystoupil už 33 let, či fenomenální houslový virtuóz Vadim Repin.

"Dvořákova Praha chce dělat čest svému jménu, být festivalem světovým, a přece výsostně českým. Vedle velkých světových hvězd proto věnujeme péči celému skladatelovu odkazu, čehož je skvělým důkazem letošní provedení Dvořákovy první opery Alfred v koncertní verzi, která bude jistě velkou událostí," uvedl umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Alfred zazní v původní německé verzi v nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Heika Matthiase Förstera a Českého filharmonického sboru Brno a sólistů. K dalším částem "páteřní linie" festivalu podle Vrabce patří Dvořák Collection I komorní řada, zahraniční koncerty a Den D pro mladé talenty.

V rámci programové řady Dvořák Collection I budou v podání České filharmonie (ČF) v čele s Jiřím Bělohlávkem, Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského a souboru Musica Florea uvedena všechna lichá čísla symfonií Antonína Dvořáka, 1., 3., 5., 7. a 9. v chronologickém pořadí. Rezidenční orchestr Dvořákovy Prahy ČF také nabídne tři instrumentální koncerty, přičemž houslový koncert v podání Josefa Špačka festival Dvořákova Praha v Roce české hudby slavnostně otevře. Kuratelou komorního programu je pověřen violoncellista Jiří Bárta.

"Inspiroval jsem se atmosférou festivalů, jako je Verbier nebo Lockenhaus, komorní řada je vlastně festivalem uvnitř festivalu, intenzivním soustředěním mezinárodních osobností, jejichž dráhy se protnou na týdenním pražském pobytu, aby každý večer předvedly festivalovému publiku své umění," podotkl Vrabec.

Pozvání přijali například Kvarteto Ebene, Komorní orchestr Vídeň-Berlín, Pavel Haas Quartet, Talichovo kvarteto či brilantní houslisté Vadim Repin a Chloë Hanslip či violista Antoine Tamestit.

V loňském roce započatá série výprav Po stopách Antonína Dvořáka v předvečer zahájení festivalu letos pokračuje do Zlonic, kde skladatel prožil část života. V malém městečku na periferii někdejšího slánského okresu zazní v podání orchestru Musica Florea málo hraná první Dvořákova symfonie zvaná Zlonické zvony.

Letošní výdaje organizátorů festivalu tvoří 35 milionů korun, o 13 milionů korun více než loni. V loňském roce Dvořákova Praha prodala téměř 90 procent vstupenek.

Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum. Nově pořadatelé publikum zavedou do Anežského kláštera, kde se uskuteční některé koncerty komorní řady, či Týnského chrámu.

Související