Nejen na českou židovskou literaturu, ale také na fenomén mystifikace zřejmě navazuje román Altschulova metoda od neznámého autora Chaima Cigana. Knihu, kterou minulý týden vydalo přední české nakladatelství Torst, totiž podle informací HN napsal nynější vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon.

Sidon k mystifikaci částečně nakročil již na přelomu šedesátých a sedmdesátých let výrazně autorsky stylizovanou knihou Evangelium podle Josefa Flavia.

“Jste na správné stopě, nicméně z principu věci samotné, že jde o pseudonym, to nemohu potvrdit ani vyvrátit,” řekl majitel nakladatelství Torst Viktor Stoilov redaktorům Českého rozhlasu, když jej oslovili s dotazem, zda je autorem Ciganovy knihy opravdu Sidon.

Indicií je přitom celá řada. Přestože sám rabín Sidon na uvedení knihy v pražské kavárně Jericho minulý čtvrtek dorazil teprve po skončení programu, román pokřtil jeho příbuzný, písničkář Vlasta Třešňák.

Ani on, ani rabín se k věci případného autorství oficiálně nevyjadřují. “Pan rabín Sidon nechce na toto téma dávat rozhovory,” řekla Alžběta Turková ze sekretariátu pražského rabinátu. O tom, že román pravděpodobně napsal Sidon, spekulovala v živém vstupu z Velkého knižního čtvrtka také Česká televize.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.