Na rusko-ukrajinský střet o Krym málem doplatilo slavné moskevské divadlo Na Tagance. Senátor Oleg Pantělejev totiž na středečním zasedání horní komory ruského parlamentu nařkl vedení scény z toho, že šíří nemravnost a není dost vlastenecké.

"Vše na Tagance se platí z rozpočtu. Podle mého nastal čas ovlivnit situaci v našem milovaném divadle. Zastavit rozklad, zachovat tradice ruského repertoáru a vystoupit proti nemravnosti," navrhl senátor Pantělejev.

Ke kritice se přidala šéfka komory Valentina Matvijenková, která byla na seznamu prvních představitelů ruské moci, proti nimž Spojené státy uvalily sankce za ruskou intervenci na Krymu.

Matvijenková ruskému ministerstvu kultury nařídila, aby situaci v divadle prošetřilo, napsala agentura Interfax.

Celá kauza začala dopisem, který Matvijenkové poslal anonymní odborář z hereckého ansámblu divadla.

"V posledních letech v Moskvě probíhá kolonizace ruské kultury uplatňováním západních ideologických modelů," stálo v dopise. Podle něj se v divadle také zavádějí prozápadní náhražky moderního umění.

NA TAGANCE

Divadlo Na Tagance v minulosti zažilo i jiné skandály, z nichž největší byl zřejmě rozchod se zakladatelem instituce, režisérem Jurijem Ljubimovem. K tomu došlo při hostování divadla v Praze v červnu 2011. Nestor ruského divadelnictví posléze souboru zakázal uvádět své hry.

Dopisu se chytl senátor Pantělejev a ještě si přisadil, když scéně Na Tagance vytkl představení režiséra Kirilla Serebrennikova, které podle něj "propaguje násilí, homosexualitu, pedofilii a sebevraždy".

Divadlo dále nařkl, že 14. a 15. března uspořádalo festival dokumentárních filmů o událostech na ukrajinském Majdanu. V jeho důsledku podle senátora po moskevských ulicích pobíhali lidé s označením radikální bojůvky kyjevských demonstrantů Pravý sektor.

"O čem to mluví? Jaký festival Majdan? Slyším o něm poprvé," reagoval ředitel divadla Vladimir Flejšer. Ten pak podle serveru Lenta.ru ministerstvu kultury dokázal, že v kýžených dnech účinkovali herci z Taganky v dokumentárním představení o svém vlastním divadle, nikoliv o Ukrajině.

Senátor ještě tvrdil, že vedení scény Na Tagance si na 9. května objednalo "parodii na bezpečnostní orgány" od známého opozičního autora Michaila Grinkova.

Když ale  věc prošetřila komise ministerstva kultury, dala za pravdu Flejšerovi, podle něhož žádný takový dramatik v Rusku nepůsobí. Podle Flejšera bude divadlo 9. května hrát inscenaci Michaila Durněnkova.

Související