Protikorupční policie kvůli údajnému neoprávněnému čerpání evropských peněz z ROP Severovýchod obvinila osm lidí, z toho šest jich je stíháno vazebně. Mezi obviněnými jsou i dva pracovníci ROP Severovýchod. Sdělil to mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Mezi zadrženými je také bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik. ČTK to potvrdily tři důvěryhodné zdroje. Vyšetřování se podle zdrojů dotýká dvou libereckých projektů - rekonstrukce kostela Máří Magdalény a oddychové zóny Perštýn.

Zadržené policie obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplacení a návodu k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby.

Policie navrhovala vazbu kvůli možnému ovlivňování svědků a u některých i z důvodu hrozícího opakování trestné činnost. Okresní soud v Jablonci nad Nisou pak státnímu zástupci ve všech případech vyhověl a šest obviněných vzal do vazby. Potvrdil to soudce Jaroslav Kneř.

Policie si materiály ke dvěma projektům odvezla z liberecké pobočky ROP v úterý. Podle Ibeheje na Liberecku provedli policisté několik domovních prohlídek i prohlídek jiných prostor.

 

Nedostupné telefony

Oba projekty, které policie podle zdrojů prošetřuje, připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO), v níž býval Zeronik jednatelem. Současný předseda správní rady GEPO Petr Jirkův má mobilní telefon nedostupný.

Nedostupný je také telefon Zeronika. Bývalý politik byl v roce 2012 odsouzen za nepřímé uplácení. Soud ho potrestal pokutou 100 tisíc korun za pokus uplatit Šimona Stejkozu, asistenta bývalého poslance Věcí veřejných Michala Babáka. Před soudem se zpovídá i v kauze údajných machinací s pozemky pod sjezdovkami na Ještědu a ve Vesci. Hrozí mu 12 let vězení.

Projekt na Perštýně za více než 30 milionů korun řešil revitalizaci území v okolí kostela sv. Vincenta z Paoli. Rekonstrukce zchátralého kostela svaté Máří Magdaleny měla stát 65 milionů. Oba projekty byly zařazeny do libereckého Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM).

 

Hrozba pozastavených dotací

Manažer dotací na liberecké radnici Michal Vereščák zatím nedokáže posoudit, jaký dopad bude mít kauza pro IPRM. "Nevíme, co policie prošetřuje. První hypotetickou možností je, že se nevyčerpají všechny peníze z tohoto programu. Druhou, horší variantou je pozastavení dotací. To by pro město mělo nedozírné následky," uvedl Vereščák. Radnice by za dokončené a rozestavěné projekty měla dostat na dotacích ještě 200 milionů korun.

ROP Severovýchod o objemu zhruba 18 miliard korun byl vytvořený pro programovací období 2007 až 2013. Rozdělit z něj zbývá ještě téměř dvě miliardy korun. Kvůli chybám v projektech bylo loni až do 26. srpna zastaveno čerpání dotací.

Rozdělování dotací v Česku provází několik kauz. Největší problémy jsou kolem Regionálního operačního programu Severozápad, který rozděluje evropské peníze v Ústeckém a Karlovarském kraji. Policie prověřovala i rozdělování dotací z ROP Jihozápad a v souvislosti s kauzou bývalého středočeského hetmana Davida Ratha také ROP Střední Čechy.