Ve věku osmašedesáti let zemřela britská humoristická spisovatelka Sue Townsendová, známá především jako autorka fiktivních deníků Adriana Molea.

Informovala o tom BBC, podle níž autorka zemřela tento čtvrtek, tedy pouhé dva dny po svých narozeninách.

Milionových nákladů Townsendová dosáhla se svými knihami o Adrianu Moleovi. Ta první nazvaná Tajný deník Adriana Molea vyšla roku 1982 a představovala fiktivní zápisky obyčejného, lehce neurotického, třináctiletého chlapce z  anglické oblasti Midlands, který se považuje za nepochopeného intelektuála.

Mole je o maličko dřív unavený životem, než by ve svém věku měl být, a přestože pochází z provinčních poměrů, zcela vážně například glosuje světové dění.

Kniha, kterou po stylistické stránce doplňovala hrdinova příležitostná korespondence, podstatným způsobem reflektovala tehdejší politickou situaci v Británii. Autorka se od začátku netajila tím, že psala "spíš pro rodiče než teenagery", jak řekla týdeníku Observer.

Obličej jako John Major

Po úspěchu knihy Townsendová napsala dalších sedm pokračování, ve kterých nepraktického podivína provázela od dospívání za éry Margaret Thatcherové až do dospělosti a středních let v Británii za časů Tonyho Blaira.

Za tu dobu se Adrian Mole musel rozloučit s láskou k levicové intelektuálce z vyšší společenské třídy, a naopak si pořídil dítě s jinou. Rozvod ve druhém díle knih u čtenářů možná rezonoval díky vysoké míře rozvodů v Británii osmdesátých let, přiznala autorka.

“Dlouho jsem nevěděla, jak Adrian vypadá, slyšela jsem jeho hlas, uměla jsem si představit jeho tělo, ale obličej mi naskočil teprve, když jsem v televizi viděla nového předsedu vlády Johna Majora,” řekla spisovatelka v rozhovoru s britským deníkem Guardian.

Ústy Adriana Molea ale Townsendová satirovala také válku o Falklandy, nástup Tonyho Blaira a středovější politiku labouristiké strany nazvanou New Labour, později britskou účast ve válce v Iráku. Poslední den, kdy byl v úřadu Tony Blair, si například Adrian Mole do deníku napsal: “Čekám, že dnes se v práci ani nezastaví, jak si bude snažit napravit pověst.”

V knihách se z postavy Adriana Molea stal kuchař v restauraci v londýnském Sohu, dokud o práci v devadesátých letech nepřišel a nezačal pracovat v knihkupectví. V zatím poslední knize nazvané Adrian Mole: The Prostrate Years z roku 2010 dokonce přežil chemoterapii kvůli rakovině prostaty.

V Británii šlo o bestsellery, díky čemuž se Adrian Mole záhy dočkal i televizních, rozhlasových a divadelních adaptací. V Česku se první díl Tajný deník Adriana Molea objevil v překladu Heleny Císařové už roku 1988 a znovu opět po revoluci, od té doby Townsendovou vydává nakladatelství Mladá fronta. Poslední díl v češtině vyšel jen necelý rok po anglickém originálu.

Královna v chudé společnosti

O pozdvižení se Townsendová postarala také románem Královna a já, v němž líčí satirický obraz britské královské rodiny včetně Alžběty II. či princezny Diany, které se po zrušení monarchie musí začít starat samy o sebe.

“Čekala jsem spoustu nenávistných dopisů, ale místo toho chodilo jedno blahopřání za druhým,” řekla autorka v rozhovoru pro New York Times. “Chtěla jsem královně vzít vše, co kdy znala, a představit si, jak by se jí dařilo na opačném konci společenského a ekonomického spektra.”

Tato kniha se nakonec čtyři měsíce držela na špici nejprodávanějších knih Sunday Times.

Sue Townsendová se narodila roku 1946 do obyčejné pracující rodiny, její otec byl pošťák, matka pracovala v tovární jídelně.

Číst se Townsendová naučila teprve v osmi letech, už pár let nato ale propadla americké a ruské klasice a z prvního zaměstnání se prý nechala vyhodit proto, že v práci nepřetržitě četla Oscara Wildea.

Z úst do úst

Psát začala Townsendová ve čtrnácti letech, o rok později přestala chodit do školy. V osmnácti  se vdala a ve dvaadvaceti už měla tři děti. Manželství skončilo o sedm roků později, načež Townsendová začala pracovat na benzinové pumpě a v recepci, aby mohla uživit děti.

Teprve ve svých třiceti letech se přihlásila do kroužku tvůrčího psaní, v pětatřiceti letech dostala cenu pro začínající dramatiky a v šestatřiceti vydala první díl knihy o Adrianu Moleovi. Ten z ní okamžitě udělal milionářku. “Vydání prvního dílu mi přineslo finanční stabilitu, kterou jsem do té doby neznala, neměla jsem telefon ani auto, žila jsem z úst do úst,” řekla autorka později deníku Telegraph.

Autorka trpěla silnou cukrovkou, kvůli níž v roce 2001 oslepla. Od té doby své knihy diktovala nejstaršímu synovi Seanovi. V roce 2009 prodělala transplantaci ledviny, v prosinci 2012 mrtvici, která ji také odkázala na vozíček.

Kvůli tomu Townsendová odložila vydání své poslední knihy o Adrianu Moleovi. Nemoci ostatně promítala i do svých knih: sám Adrian Mole v poslední knize prodělal rakovinu prostaty, jeho přítel Nigel oslepl stejně jako Townsendová.

“Myslím, že v posledních volbách by Adrian byl volil Nicka Clegga, a myslím, že by byl zoufale zklamaný,” řekla autorka roku 2012 Telegraphu v jednom ze svých posledních interview. A dodala, že v příští knize chce Adriana Molea udělat vůbec nejchudšího, jaký kdy byl, aby ukázala, jaké dopady má politika britské vládní koalice.