Ruský armádní sbor Alexandrovci, s nímž v Česku dříve zpívali například Karel Gott nebo Eva Urbanová, ve své nové písni oslavuje vojáky v neoznačených uniformách, kteří připravili ruskou anexi Krymu.

Upozornila na to agentura AFP, podle níž nahrávku doprovázejí fotografie z koncertů, které Alexandrovci odehráli už na zabraném Krymu v první polovině dubna. 

Podobně jako samotní Alexandrovci vznikli ze sboru, jenž kdysi patřil pod Rudou armádu Sovětského svazu, i nynější píseň pokračuje v kulturní propagandě, jakou sbor desítky let dělával pro SSSR.

Skladba v rytmu balalajky se jmenuje Slušní lidé – podle toho, jak ruské vojáky na Krymu minulý týden označil ruský prezident Vladimir Putin. Podle AFP se vojákům začalo přezdívalo “slušní lidé” proto, že ještě celé týdny poté, co se na Krymu prvně objevili, se na požádání odmítali identifikovat, zato ale ochotně pózovali fotografům.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Někdejší pěvecký sbor Rudé armády dnes vystupuje pod názvem Alexandrovci pravidelně i v Česku, kde jeho koncerty zaštítil prezident Miloš Zeman a účastní se jich například Lucie Bílá nebo Bára Basiková. Nyní na sebe ale Alexandrovci upozornili jinak.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.