Esoterismus může mít pro Němce nedozírné následky. Naznačuje to román Impérium švýcarského spisovatele Christiana Krachta, jenž v pátek vystoupil na pražském veletrhu Svět knihy v rámci programu Das Buch.

Kracht v knize vypráví příběh prvního německého vegetariána a nudisty Augusta Engelhardta, který na přelomu devatenáctého a dvacátého století odcestoval do německé kolonie Nové Pomořansko, dnes příslušící pod Papuu – Novou Guineu.

Tam se dalších šestnáct roků živil jen mlékem a kokosovou dužinou.

“V románu se z něj stává čím dál větší podivín, a není to jen kvůli nedostatečné stravě,” řekl na veletrhu autor.

Podle něj je nutné Engelhardtův příběh vnímat v souvislostech celé generace mladých Němců či Švýcarů, kteří se na přelomu století cítili svázáni dobovými konvencemi.

“V Engelhardtově případě šlo o reakci na restriktivní vládu německého císaře Viléma II., ale toto poblouznění nebyl čistě německý fenomén. Už ve viktoriánské Anglii se například zakrývaly nohy stolům, protože i noha od stolu měla sexuální konotace,” uvedl Kracht.

Jedním z východisek z této situace prý byla právě esoterika. “A to na začátku dvacátého století připravilo půdu pro fašismus. Němci mají určitý sklon k tomu, aby ostatním vnucovali svoji představu o tom, jak dělat utopii,” dodal autor.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.