I kdyby ministerstvo kultury příští rok snižovalo platy zaměstnanců Národní galerie, nástup jejího budoucího ředitele Jiřího Fajta to prý neovlivní.

Na čtvrteční tiskové konferenci to prohlásil ministr kultury Daniel Herman, který během dalších čtrnácti dnů doladí poslední otázky ohledně Fajtova nástupu. Nový ředitel Národní galerie by se funkce měl ujmout 1. července.

Nyní ale Herman musí především zařídit, aby rozpočet jeho úřadu zůstal i v roce 2015 na podobné úrovni jako letos, kdy hospodaří s 9,9 miliardy korun.

"Na posledním zasedání vlády i na pondělní tripartitě jsem hovořil o tom, že jsme vládou sociálně odpovědnou. Je naprosto nepřijatelné, aby lidé, kteří pracují v oblasti kultury, za to byli trestáni," řekl Herman na dotaz HN, zda například v Národní galerii reálně hrozí snižování platů.

To by ministerstvo kultury zřejmě požadovalo v případě, pokud by příští rok mělo nižší rozpočet. Jenže sám Fajt svůj nástup do Národní galerie naopak několikrát podmínil tím, že jeho zaměstnanci musí být náležitě ohodnoceni - jinými slovy by jim platy měly stoupat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.