Ve věku čtyřiaosmdesáti let v neděli zemřel Lorin Maazel, nepřehlédnutelný dirigent na scéně klasické hudby ve 20. století. O úmrtí informovala jeho mluvčí.

Maazel působil jako generální manažer Vídeňské státní opery i hudební ředitel Newyorské filharmonie, kterou například roku 2008 za mohutných protestů vedl na turné po izolované Severní Koreji.

V tisku tehdy obhajoval názor, že kulturní diplomacie může fungovat i v represivních režimech. “Na rozdíl od svých kritiků si staré represivní režimy pamatuji. Nechte mě dělat, co považuji za nejlepší,” bránil se.

Maazel měl za sebou roky strávené u Clevelandského orchestru a naposledy Mnichovské filharmonie, s níž ještě vloni vyprodal koncert na Pražském jaru.

Kromě toho se vyznal v hudebním byznysu. Když roku 1991 nastupoval do čela Bavorského rozhlasového orchestru, s platem v přepočtu 76,6 milionu korun byl nejlépe placeným dirigentem na světě. Výrazné byly i jeho honoráře, za jedno vystoupení v Japonsku například obdržel 1,6 milionu korun.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.