Od našeho zpravodaje z Petrohradu – Mezi diváky to zašumí. Na schodech petrohradského muzea Ermitáž skupina performerů začíná výt jako vlci, chytá se za zadky a názorně předvádí to, co před chvílí vykřikla z plného hrdla: "Jsme buzny a vláda chce, abychom šoustali ve stínu!"

Odhadem sto padesát přihlížejících si ten večer koncem června dobře uvědomuje, že jsou v Rusku, kde od loňska platí zákaz propagace homosexuality a nyní už i zákon regulující vulgarity na veřejnosti. Skončí všichni za mřížemi? Pětice policistů, kteří to opodál pozorují, se ani nehne. Snad dostali nařízeno, že v den zahájení desátého bienále současného umění Manifesta mají nechat na pokoji dokonce i místní skupinu Što dělať, jejíž ilegální performance tuto přehlídku torpéduje.

V Petrohradě jsou ještě pořád bílé noci, a tak se dav okolo půlnoci rozchází za světla, u vody stále tvoří pouliční malíři. Nad říčním kanálem se sklání rozjařený mladík s rozepnutým poklopcem, zvesela močí. A na protějším břehu se blýská pamětní deska domu, v němž žil někdejší ředitel Ermitáže Boris Piotrovskij. V jeho muzeu právě začala nejsledovanější umělecká přehlídka roku.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.