Francouzský režisér Bertrand Tavernier nepřijede na Letní filmovou školu v Uherském Hradišti. Měl být přitom jednou ze čtyř osobností, které chce pořádající Asociace českých filmových klubů letos ocenit.

Tavernier nedorazí ze závažných zdravotních důvodů, cenu za něj tak převezme jeho přítel Mehdi Abdollahzadeh, se kterým se celá návštěva Taverniera domlouvala. Ve středu to řekla ředitelka filmové školy Radana Korená. Na filmové přehlídce se odehrají veškeré plánované Tavernierovy snímky, okomentuje je právě Abdollahzadeh, který také v sobotu převezme cenu při slavnostním zakončení filmové školy. "Vše proběhne podle původního plánu, máme také připravený takový Tavernierův medailonek," podotkla Korená.

Třiasedmdesátiletý Tavernier patří ke známým francouzským tvůrcům, jako režisér působí pět desítek let. Na filmových festivalech posbíral řadu cen, například berlínského Zlatého medvěda za snímek Volavka a cenu za režii z Cannes za film Neděle na venkově. V Hradišti se bude promítat také jeho nejnovější film, ironická politická komedie Quai d'Orsay.

Co se týče hostů, pořadatele filmové školy letos provází smůla. Na poslední chvíli zrušil svou účast z rodinných důvodů americký režisér Todd Solondz. Už na začátku července pořadatelé oznámili, že nepřijede francouzský režisér a oscarový scenárista Michel Gondry. Důvodem bylo posunutí termínu natáčení jeho nového projektu a s tím související pracovní pobyt v USA od začátku července do konce října.

AČFK už udělila na sobotním zahájení cenu britskému režiséru Peteru Greenawayovi, další ceny obdrží herec Josef Somr a bývalý předseda AČFK Jan Kastner. Loni si z Hradiště odvezli ceny režisér polských historických velkofilmů Jerzy Hoffman, srbský režisér Goran Paskaljevič, režisér z Portugalska Pedro Costa, polský scénograf Allan Starski a zasloužilý člen filmového klubu v Písku Jan Starý. Přijet měla také legenda českého filmu Vojtěch Jasný, jenž však ze zdravotních důvodů nakonec nedorazil.

Letní filmová škola začala v pátek, potrvá do 2. srpna. Letošní, 40. ročník nabídne téměř 300 filmů, jde o největší nesoutěžní filmový festival v zemi.

Související