Než se František Kupka stal malířskou personou, vyvolával ducha Josefa Mánesa, aby mu tehdejší umělecký vzor zodpovídal otázky. V dopise spisovateli Josefu S. Macharovi napsal, že mu mistr odpovídá kýváním hlavy.

Toto Kupkovo rané předabstraktní období shrnuje výstava v Západočeské galerii v Plzni nazvaná Orbis Pictus Františka Kupky: Mezi symbolismem a reportáží.

Expozice tedy neobsahuje malířův nejdráže prodaný obraz Tvar modré, za který zahraniční kupec nabídl v aukci před dvěma lety více než 55 milionů korun, ani jiná významnější abstraktní díla ve veřejných sbírkách, ale rozšiřuje povědomí o Kupkově všestranném uměleckém nadání, kterého si všímali už na základní škole v Dobrušce.

"Kupka byl vynikající malíř a kreslíř, ať už ve figurativním, či nefigurativním umění," potvrdila HN autorka výstavy Markéta Theinhardtová.

Spolu s Pierrem Brullém připravovala přehlídku pro pařížské Musée d'Orsay v roce 2002, která vůbec poprvé shrnula Kupkovo předabstraktní dílo. Francie během příprav této expozice vykoupila z rozsáhlé sbírky českého podnikatele Jindřicha Waldesa dvanáct kreseb vytvořených pro časopis L'Assiette au beurre. Ty jsou právě k vidění v Plzni, poprvé po třinácti letech od koupi se vrátily do Česka.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.