Pouze u ohňů a svící koncertovala koncem minulého týdne část České filharmonie, jejíchž čtrnáct hudebníků se spolu se zpěvačkou Idou Kelarovou a dětským sborem Čhavorenge vypravilo na východní Slovensko do romských osad.

V místech s až devadesátiprocentní nezaměstnaností, kde se kulturní akce zpravidla nekonají celý rok, se už odpoledne stavěla pódia.

Večer pod nimi zhruba sedm set lidí naslouchalo lidové cikánské muzice, čardášům a písním romského skladatele Desideria Duždy v symfonickém aranžmá.

"Lidé ani netleskali, jen tu hudbu užasle vnímali, protože na žádném koncertě nikdy nebyli," popsala HN Kelarová, která se svými vzdělávacími projekty jezdí za Romy již dvacet let.

Přestože její sbor Čhavorenge za čtyři roky své existence spolupracoval se zlínskými i brněnskými filharmoniky, ještě nikdy klasicky školené hudebníky nevzal až do osad. Tam se nyní poprvé podívali i členové České filharmonie.

"Většinou je to tak, že se přijede do obce, za obcí je blátivá cesta, za cestou les a teprve za lesem osada," popisuje svůj dojem z osad Petr Kadlec, jenž má v České filharmonii na starost vzdělávací projekty.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.