Ministrovi kultury Danielu Hermanovi se podařilo dojednat, že rozpočet jeho úřadu příští rok neklesne, nýbrž naopak stoupne z nynějších 9,9 miliardy korun na 10,74 miliardy korun.

V úterý to oznámila ministrova mluvčí Helena Markusová, podle níž ale ještě nemusí jít o definitivní číslo.

Jednání mezi Hermanem a ministrem financí Andrejem Babišem mají pokračovat v září.

Zvýšený rozpočet by ministerstvu kultury umožnil zvednout platy v jeho příspěvkových organizacích, mezi které se počítá například Česká filharmonie či Národní galerie.

"V tuto chvíli máme garantovaný růst platů o 3,5 procenta, ale chceme se k této otázce ještě vrátit," uvedla Markusová. Odborové organizace z kulturní sféry na Hermana již dříve apelovaly, aby zajistil nárůst platů o 5 procent.

Část vyjednaného navýšení chce ministerstvo kultury použít na oblast živého umění, zejména na program státní podpory profesionálních divadel a stálých profesionálních symfonických orchestrů a pěveckých sborů.

Peníze se využijí dále na vybudování Centrálního portálu knihoven coby jednotného rozhraní veřejných informačních služeb v knihovnách, na program záchrany a obnovy kulturních památek či na filmové pobídky a investiční výdaje příspěvkových organizací – například na rekonstrukci obvodového pláště Národní galerie.

Ještě koncem května přitom ministerstvo financí Hermanovi navrhlo, aby v úřadu ušetřil celkem miliardu korun.

Herman už tehdy stávající rozpočet označoval za “hladinu přežitelnosti”, sám naopak hovořil o tom, že rozpočet svého ministerstva by rád dostal na výši 11,2 miliardy korun.

Tím by vláda splnila svůj závazek poskytnout na kulturu jedno procento ze státního rozpočtu.

Podle Hermana by se ministerstvo kultury mělo k rozpočtu ve výši 11,2 miliardy korun dostat v roce 2017, s výdaji na církve by se jednalo celkem o 1,3 procenta státního rozpočtu.

Herman to sdělil po návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky ve svém úřadě. “V rámci koalice jsme se dohodli, že kulturní politika bude pro novou českou vládu jednoznačnou prioritou,” prohlásil premiér Sobotka po návštěvě.

Související