Pod hvězdným nebem křižovaným netopýry usedají mladí Kosované k řece Prizrenska Bistrica a upírají pohled na projekční plátno, zatímco další opodál stojí frontu na kebab a chléb.

I tyto neobvyklé kulisy přispívají k tomu, že třináctý ročník festivalu dokumentárních a krátkých filmů Dokufest udržuje Kosovo na evropské kulturní mapě, píše agentura Reuters.

Na přehlídku konanou ve městě Prizren pořadatelé jen vloni prodali přes 10 tisíc vstupenek, letos počet ještě vzrostl. Zhruba 40 procent návštěvníků festivalu navíc tvoří turisté.

Z Dokufestu se tak od roku 2002, kdy vznikl, stala největší kulturní událost v Kosovu.

Návštěvníci ze Západu si festival konaný na území, kde se roku 1998 vyostřily konflikty mezi Srby a Albánci, mohou spojovat se Sarajevským filmovým festivalem.

Ten ale na rozdíl od Dokufestu vznikl na troskách bosenského hlavního města, které bylo zkraje 90. let obléháno po dobu 43 měsíců.

Pořadatelé Dokufestu v čele se zakladatelem Vetonem Nurkollarim patří už k mladší, městské a internetové generaci Kosovanů. Svoji přehlídku si prosadili navzdory nezájmu státu a nedostatku finanční podpory.

Jen letos se na Dokufest přihlásilo přes 2400 filmů, z nichž porota vybrala 230 titulů. Je mezi nimi například rakouský snímek o prostituci v Thajsku, Bangladéši a Mexiku či španělský dokument týkající se Nového zákona.

Podle agentury Reuters tím Dokufest tvoří výrazný kulturní kontrapunkt ke zprávám z bulvárních deníků a levné popové hudbě, jaká je na Balkáně v masové oblibě.

Dokufest každoročně trvá více než týden a odehrává se v sedmi kinech. Čtyři se nacházejí pod širým nebem přímo mezi mešitami a kostely.

Jedno projekční plátno je umístěné na vrcholu středověké prizrenské pevnosti, další stojí v zahradě přímo vedle generátoru věnovaného německými mírovými jednotkami.

Ten má předejít v Kosovu ještě stále běžným výpadkům elektřiny.

V zemi čítající 1,8 milionu obyvatel totiž NATO i dnes udržuje pět tisíc jednotek KFOR. “Snažíme se lidem vzkázat, že Kosovo je dnes mnohem bezpečnější,” dodává ředitel festivalu Nurkollari.

“Většinu těch, kteří to zkusí a přijedou, přesvědčíme.”