Podobně nečekaně, jako to vloni v zimě udělala Beyoncé, v úterý večer irští U2 vydali po pětileté odmlce nové album.

Desku nazvanou Songs of Innocence oznámili na vývojářské konferenci Applu a okamžitě ji také poskytli ke stažení na iTunes, kde je půlmiliardě registrovaných uživatelů zdarma k dispozici až do 13. října. Do té doby také streamuje na službách iTunes Radio a Beats Music.

Fyzicky tak deska vyjde až po uzávěrce na příští ceny Grammy, které alba distribuovaná zdarma neuznávají.

“Album, které bude komerčně dostupné od října, může být na cenu Grammy zvažováno až přespříští rok,” potvrdil serveru Billboard.com mluvčí akademie, jež ceny uděluje vždy jen titulům vydaným do 30. září předchozího roku.

To, že Apple má na desku měsíční exkluzivitu, podle Billboardu vykoupí investicí do reklamní kampaně v hodnotě až 100 milionů dolarů. Za tyto peníze má firma propagovat první píseň z alba nazvanou The Miracle (of Joey Ramone).

“Chtěli jsme natočit velmi osobní album o tom, proč jsme chtěli být v kapele, jaké máme za jejími hranicemi vztahy, milenky, rodiny, přátele,” vysvětlil Bono v jediném rozhovoru, který o desce poskytl časopisu Rolling Stone.

“Celé album tak je o našich prvních cestách, myšleno geograficky, duchovně i sexuálně.”

Na tomto albu U2 pracovali dva roky a během této doby prý "natočili spoustu desek", které se ale rozhodli nevydat. Jako nejdůležitější se kapele nakonec zdál návrat k hudbě sedmdesátých let, punk rocku, Davidu Bowiemu či Joy Division.

To odráží již úvodní skladba věnovaná zpěvákovi Joeyemu Ramoneovi, skrze něhož Bono, jak říká, “nalezl svůj hlas”.

Na desce je ale také skladba California, přiznávající vliv Beach Boys, či píseň This is Where You Can Reach Me Now, věnovaná pro změnu kapele The Clash, která se “stala vzorem U2”.

ALBUM

U2

Songs of Innocence

2014 iTunes/Island Records

Nové album U2 je až do 13. října zdarma ke stažení i na českých iTunes.

“Spousta skvělé hudby, které se dnes říká pop, ve skutečnosti není pop. My jsme chtěli být stejně pracovití jako kdysi Beatles nebo Rolling Stones v šedesátých letech, mít stejně skutečné písně, čisté melodie a jasné myšlenky,” popsal Bono.

Ten na desku natočil i skladbu věnovanou své matce Iris Hewsonové, která zemřela, když zpěvákovi bylo čtrnáct. Nejdřív byl prý hlavně naštvaný, což ventiloval hudbou, a částečně to prý dělá dodnes.

“Mám na maminku málo vzpomínek, tak jsem jich pár vložil do skladby Iris.”

Skladbu nazvanou Raised by Wolves pak zpěvák věnoval obětem události ze svého dětství, teroristickému útoku v Dublinu, kdy v pátek v půl šesté večer souběžně vybuchly tři bomby nastražené v autech. “Kterýkoliv jiný pátek bych byl za rohem v obchodě s deskami, ale ten den jsem do školy jel na kole,” popsal zpěvák.

Na poslední skladbě nazvané The Troubles pak hostuje zpěvačka Lykke Li. Překvapivě naopak chybí singl Invisible zasvěcený Nelsonu Mandelovi, který kapela uvedla na letošním Super Bowlu.

U2 na desce pracovali poslední dva roky s producenty Danger Mousem a Floodem, podepsaným již pod slavným albem The Joshua Tree z roku 1987, a také s Paulem Epworthem a Ryanem Tedderem. Ti jsou podepsáni pod nedávným úspěchem zpěvačky Adele.

“Myslím, že se nám podařilo na desce vytvořit textařskou pospolitost, která je v diskografii U2 výjimečná,” dodal Bono. O desce prý nepřemýšlí jako o konceptuálním albu, například kytarista Edge ji ale označuje za “naši Quadrophenii” v narážce na stejnojmenné album britských The Who.

13. října album vyjde fyzicky na značce Island Records včetně deluxe edice, jež bude obsahovat akustické verze všech písní a čtyři další skladby, které se do digitální edice nevešly. Kapela v říjnu uvede také dvojitý vinyl.

Zpráva, skrze již Bono vydání alba ohlásil, již také avizuje příští studiovou desku. “Pokud se vám líbí Songs of Innocence, zůstaňte s námi i pro Songs of Experience,” vzkázal zpěvák.

Související