Životopisný film The Imitation Game o britském matematikovi, jenž za druhé světové války prolomil tajné nacistické kódy, získal v neděli večer hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu.

O vítězství snímku, v němž matematika a logika Alana Turinga ztvárnil herec Benedict Cumberbatch, rozhodli svým hlasováním diváci, jak je na torontském festivalu běžné.

Cena výrazně zvýší zájem o film, v předchozích letech totiž vítězné snímky z Toronta často dosáhly až na Oscara, jak tomu bylo v případě Milionáře z chatrče či naposledy filmu 12 let v řetězech.

The Imitation Game vypráví o matematikovi Turingovi, který rozluštil německé tajné kódy včetně šifry Enigma. Podle historiků tím průběh druhé světové války urychlil možná až o dva roky a zřejmě tak zachránil miliony životů.

Protože rozšifrování Enigmy bylo považováno za státní tajemství, o Turingově přínosu se dlouho nevědělo. Matematik si navíc v jedenačtyřiceti letech sám vzal život, když byl coby homosexuál odsouzen k chemické kastraci.

Herec Benedict Cumberbatch, v Evropě známý především jako představitel Sherlocka Holmese ze stejnojmenného seriálu britské BBC, na roli prý kývl okamžitě. “Turing byl výjimečný muž,” řekl na festivalu Cumberbatch.

Ten dále připomněl, že Turingovi vloni v prosinci udělila britská královna Alžběta II. královskou milost.

Cumberbatch hraje Turinga jako samotářského génia, který je zcela odhodlán postavit svůj výpočetní přístroj.

Když se mu na něj nedaří sehnat peníze, pošle dokonce dopis premiérovi Spojeného království Winstonu Churchillovi, který mu pak vyjde vstříc.

Norský režisér filmu Morten Tyldum, autor populárního snímku Lovci hlav z roku 2011, si Cumberbatche prý vybral pro jeho charisma na plátně. “Můžete se mu jen dívat do tváře a máte pocit, že se mu v očích odehrává milion věcí,” řekl režisér.

Výraznou roli má ve filmu ale také herečka Keira Knightleyová, představitelka matematičky Joan Clarkeové, se kterou se Turing dokonce zasnoubí. Později jí ale přizná, že je homosexuál.

Režisér varuje, že lidé od snímku The Imitation Game čekají smutný příběh, tím prý ale Turingův filmový životopis není. “Chtěli jsme, aby ten film byl zábavný. Osobně ho beru jako film o naději, je v něm ale i spousta humoru,” řekl.

To potvrzuje i Cumberbatch, podle nějž například Turingova sestřenice vzpomínala na matematikův příznačně suchý anglický humor. Žertoval prý dokonce i o dávkách estrogenu, které musel po odsouzení v roce 1952 dostávat po dobu jednoho roku.

Roku 1954 Turing zemřel na otravu kyanidem, policie tento incident vyhodnotila jako sebevraždu.

Humor filmařům usnadnil prý i scény, v nichž se hovoří o matematice. Ty budou zřejmě pro většinu diváků nerozluštitelné, stejně jako byly nepochopitelné pro samotné herce.

“Benedict se v šifrách dostal dál než já, ale ve finále jsme všichni jen předstírali, že víme, o čem mluvíme,” dodala herečka Knightleyová.

O snímek, jejž distribuuje společnost The Weinstein Company impresária Harveyho Weinsteina, byl zájem už na filmovém festivalu Telluride, kde měl premiéru 30. srpna.

Zahraniční tisk v této souvislosti připomíná, že z filmů pod hlavičkou Weinstein Company jde už o třetí titul za posledních pět let, který získal cenu diváků v Torontu. V předchozích letech to byly filmy Terapie láskou a Králova řeč.