O nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film se bude za Česko ucházet snímek Fair Play Andrey Sedláčkové, oznámila ve středu Česká filmová a televizní akademie. Ta snímek vybrala ze sedmačtyřiceti filmů.

Pětice nominací v každé z kategorií 87. ročníku cen americké filmové akademie budou vyhlášeny 15. ledna 2015, sošky vítězným filmům budou předány 22. února tradičně v Los Angeles.

Příběh o sprinterce, která se v normalizačním Československu osmdesátých let dostane do státem řízeného dopingového programu, vznikl ve společnosti Negativ producentů Kateřiny Černé a Pavla Strnada.

Tento týden byl film nominován do širšího výběru na Evropské filmové ceny.

"Jsem nesmírně šťastná za všechny, kteří na filmu spolupracovali. Především za Judit Bárdosovou a Aňu Geislerovou, bez nichž by film nebyl, jaký je. Příběh je o sprinterce, ale příprava a natáčení byly spíše během na dlouhou trať. Od chvíle, kdy jsem si přečetla novinový článek o státem organizovaném dopingu v československém komunistickém sportu, a natáčením uběhly čtyři roky. Napsala jsem 19 verzí scénáře a producenti hledali finance," komentovala rozhodnutí ČFTA Sedláčková.

Čeští akademici vybírali od 1. do 17. září ze 47 českých hraných filmů a dokumentů snímek, který by mohl reprezentovat domácí kinematografii v oscarovém klání.

Na dalších místech skončily podle jejich hlasů Cesta ven Petra Václava a celovečerní debut Miroslava Krobota Díra u Hanušovic.

Film Fair Play vypráví příběh atletky Anny (Judit Bárdosová), jejíž matka (Anna Geislerová) a trenér (Roman Luknár) doufají, že postoupí na olympijské hry. Anně začnou být bez jejího vědomí podávány anabolické steroidy.

Její výkonnost stoupá, objevují se ale první zdravotní problémy. Anna se o přípravcích dozvídá pravdu, a přestože je v sázce její účast na olympiádě, chce trénovat bez nich. Její matka však doufá, že Anna účast na olympijských hrách využije k emigraci; rozhodne se jí proto anabolika aplikovat tajně.

Režisérka i autorka scénáře Sedláčková studovala scenáristiku na pražské FAMU, na podzim 1989 emigrovala do Paříže, kde vystudovala režii a střih.

V roce 2000 debutovala celovečerním filmem Oběti a vrazi. Ve Francii pracuje jako střihačka, podílela se mimo jiné na dramatu Veselé Vánoce (Joyeux Noël) nominovaném na Oscara pro nejlepší zahraniční film. Nyní dokončuje pro televizní stanici ARTE a Českou televizi dokument Život podle Václava Havla.

Loni poprvé v historii vyslala ČFTA za Českou republiku do oscarového klání film, jehož tvůrce nebyl českého původu - dílo polské režisérky Agnieszky Hollandové Hořící keř.

Původně třídílnou televizní sérii HBO, zkrácenou do filmové verze, však američtí akademici do soutěže nepřijali. Neuznali ji za svébytné dílo, které navíc nesplňovalo podmínky, že nesmí být předtím uvedeno na jiných distribučních kanálech včetně televize.

Do seznamu kandidujících snímků automaticky postoupila komedie Donšajni, která v hlasování českých akademiků skončila druhá. Do nominací se nedostala, což předem odhadl i její tvůrce Jiří Menzel. Předloni ČFTA vyslala do oscarového klání drama Davida Ondříčka Ve stínu.

Soška Oscara putovala naposledy do Čech v roce 1997 za Svěrákova Kolju. Mezi pětici nominovaných titulů se naposledy probojovaly v roce 2004 Želary Ondřeje Trojana.