Spisovatel Ondřej Neff se posledních několik let ponořil hluboko do díla Julese Verna.

Nejprve převyprávěl v duchu moderního pojetí dobrodružného žánru osm klasických verneovek. Pak se pustil do grandióznějšího plánu: píše vlastní trilogii, ve které propojí motivy ze všech známých verneovek.

HN: Julese Verna jste zřejmě četl od dětství. Bylo to díky knihovně vašeho otce, známého romanopisce Vladimíra Neffa? Četl tatínek verneovky?

Můj otec bohužel veškeré zábavné knihy ze své knihovny vyměnil za války za cigarety. A co mu zbylo, to vyměnil v místní knihovně v roce 1947 za Ottův slovník naučný.

Pak přišel únor 1948 a ty jeho knihy z knihovny vyřadili a hodili do sběru. Takže jsme neměli vůbec nic a já verneovky v raném dětství sháněl, kde se dalo.

HN: A z té vášně pro Verna se později zrodila vaše populární kniha Podivuhodný svět Julese Verna.

Uvědomil jsem si, že se v roce 1978 blíží stopadesáté výročí Vernova narození. Záměrem tedy bylo vydat knihu k tomuto výročí. To se sice nestihlo, ale to je jiná věc.

Při přípravě materiálů jsem tehdy objevil, že Adolf Hoffmeister, otec mého přítele Martina Hoffmeistera, má doma obrovskou verneologickou literaturu ve francouzštině. Ta mi tehdy velmi pomohla. A od Podivuhodného světa zase vedla cesta k napsání historie české sci-fi Něco je jinak a společně s Alexandrem Kramerem historii světové sci-fi Všechno je jinak.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se