Teprve třiadvacetiletý český houslista Jan Mráček ve čtvrtek zvítězil v Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni. Za Český rozhlas o tom informovala Jitka Novotná.

Podle poroty je Mráček důstojným vítězem. “Fascinoval nás od prvního kola, nejen technickými dovednostmi, ale i svým charismatem na pódiu,” uvedli porotci.

Ti Mráčka vybrali za vítěze poté, co ve Velkém sále vídeňského Konzerthausu ve čtvrtek přehrál Brahmsův houslový koncert. Houslistu doprovázel Rozhlasový symfonický orchestr ORF s dirigentem Johannesem Wildnerem, s nimiž Mráček před vystoupením absolvoval pouze jednu klasickou a jednu generální zkoušku.

Součástí hlavní ceny je finanční odměna ve výši 15 tisíc euro, smlouva na pořízení CD nahrávky a také sólové vystoupení po boku Vídeňské filharmonie.

“V první chvíli jsem absolutně nevěřil, co se stalo, myslel jsem, že trošičku sním. Teď teprve mám možnost ty pocity nějakým způsobem vstřebat a stále tomu nevěřím,“ řekl Mráček telefonicky Českému rozhlasu.

Třiadvacetiletý rodák z Plzně začal na housle hrát v pěti letech, již ve třinácti se spolu s Josefem Sukem objevil v pražském Rudolfinu v cyklu Josef Suk uvádí mladé talenty. V patnácti pak Mráček v Rudolfinu po boku PKF – Prague Philharmonia přednesl 1. větu ze Sibeliova Koncertu d moll.

Vloni houslista absolvoval Pražskou konzervatoř pod vedením Jiřího Fišera. V současnosti studuje na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst ve třídě dlouholetého koncertního mistra Vídeňských symfoniků Jana Pospíchala.

Houslista již v minulosti uspěl v rozhlasové soutěži Concertino Praga a zejména na letních hudebních kurzech Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích. Roku 2010 pak získal druhou cenu na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro.

Tehdy se Mráček stal vůbec nejmladším laureátem v historii této ceny. Jako dosud nejmladší sólista následně roku 2011 nastoupil do Symfonického orchestru Českého rozhlasu, kde působí dodnes.

Mezinárodní houslová soutěž Fritze Kreislera ve Vídni se od roku 1979 koná jednou za čtyři roky.

Do soutěže, která nese jméno významného rakouského a později amerického houslisty, se letos přihlásilo zhruba tři sta účastníků, soutěžilo jich šestapadesát.

“Dlouho jsem nebyl takto vystresovaný, protože já jsem ještě před touto soutěží absolvoval soutěž Johanesse Brahmse v rakouském Pörtschachu se svým klavírním triem, s kolegy Lukášem Klánským a Ivanem Vokáčem, kde jsme shodou okolností zvítězili,” připomněl v rozhlasu Mráček.

Ten se prý nyní již začíná připravovat na další soutěž, které by se chtěl zúčastnit napřesrok v Singapuru.