Čínský filmový průmysl pokračuje ve strmém nárůstu, který přitom analytici očekávali, že se letos zbrzdí. Podle čínského státního filmového webu M1905 však za prvních devět měsíců letošního roku stoupla návštěvnost kin v Číně o dalších 32 procent. Už nyní tak kinaři za devět měsíců utržili 21,6 miliardy juanů, v přepočtu 76,8 miliardy českých korun.

Částka se tak blíží loňským 21,8 miliardy juanů, které čínský kinoprůmysl vydělal za celý loňský rok.

Přestože se Čína filmovými pobídkami a omezením dovozu západních filmů snaží zabránit tomu, aby do země pronikalo víc hollywoodských snímků, letos Číňané znovu chodili nejvíc na americké filmy. Největší návštěvnost měl akční film Transformers: Zánik, který vydělal 1,98 miliardy juanů. K popularitě snímku přispělo i to, že hollywoodská studia jej vyrobila v koprodukci s čínskými firmami a ve filmu se objevuje řada čínských reálií.

Z tuzemských filmů měli Číňané největší zájem o trojrozměrné fantasy Opičí král od hongkongského režiséra jménem Cheang Pou-Soi. Na třetím místě skončil další hollywoodský film X-Men: Budoucí minulost se 724 miliony juanů, čtvrtý je Captain America: Návrat prvního Avengera se 721 miliony.

Mezi desítkou nejnavštěvovanějších filmů v Číně se objevují ještě snímky Úsvit planety opic a The Amazing Spider-Man 2, oba nástupci zavedených značek akčních sci-fi filmů. Hollywod má mezi deseti nejnavštěvovanějšími čínskými filmy letos celkem pět snímků, tedy o dva víc než vloni. Symbolickou hranici výdělku 100 milionů juanů za tento rok v Číně překročilo celkem pětačtyřicet filmů.

Čína je druhým největším filmovým trhem na světě. Nyní kinaři odhadují, že tento trh by do konce roku mohl vzrůst až na 30,7 miliardy juanů. Do kin totiž vstoupí ještě animovaný sci-fi film Strážci Galaxie a pokračování trojrozměrného čínského filmu Rang Zi Dan Fei, mezinárodně distribuovaného pod anglickým názvem Let the Bullets Fly. Kinařům také pomůže nadcházející svátek, který oslavuje vznik Čínské lidové republiky. Právě v tento den čínská kina v posledních letech zaznamenávají rekordní návštěvnost.

Související