Oblastní galerie v Liberci dostane od Libereckého kraje více peněz na provoz. Zatímco loni hospodařila s rozpočtem 10,4 milionu korun, letos dostala 15,6 milionu. Nyní se dotace od zřizovatele zvýší ještě o dalších 3,6 milionu korun. S navýšením rozpočtu se počítalo, nová budova bývalých městských lázní je totiž větší, má větší nároky na energie i další služby a také přibylo výstav, řekla náměstkyně hejtmana Hana Maierová.

Liberecká galerie sídlila padesát let v novorenesančním Liebigově paláci, podmínky tam ale byly nevyhovující. Do rekonstruované budovy městských lázní se sbírky přestěhovaly na počátku letošního roku, od března jsou přístupné veřejnosti. Rekonstrukce budovy lázní přišla na 380 milionů korun a z velké části ji zaplatily evropské fondy. Galerie přestěhováním získala zhruba dvakrát větší výstavní prostor, moderní depozitář a také lepší zázemí pro zaměstnance a veřejnost.

Klimatizované výstavní prostory jsou na světové úrovni. Díky tomu mohla letos galerie vystavovat i taková díla, jako je obraz Františka Kupky Vanoucí modře z roku 1923, který do Liberce zapůjčila Národní galerie v Praze. Nebylo to ale zadarmo. "Náročnost na provozní náklady výrazně převyšuje náklady původního objektu, víc je třeba zaplatit za teplo a elektřinu, ale také třeba za revize technických zařízení nebo malířské a další práce související s přípravou výstav," řekla Maierová. Do budoucna by proto měla galerie dostávat ročně 21 milionů.

Galerie letos připravila pětadvacet výstav, i díky tomu podle Maierové stoupla návštěvnost. "Do konce září přesáhl počet návštěvníků 31 660, do roku 2012 se návštěvnost pohybovala kolem deseti až dvanácti tisíc lidí, loni díky dvěma velmi úspěšným výstavám dosáhla 18 tisíc návštěvníků," řekla. Výrazně se letos podařilo zvýšit příjmy galerie, téměř dvojnásobně na 1,5 milionu korun. Zhruba třetinu tvoří příjmy ze vstupného, další příjmy jsou z pronájmů prostor nebo prodeje zboží.

Liberecká galerie je co do velikosti sbírek pátou největší v zemi. Nová budova je jedním z mála podobných projektů, které v Česku v posledních letech vznikly. Přestavba cenné liberecké památky má už řadu ocenění. Nový depozitář získal na začátku roku Cenu Klubu Za starou Prahu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí, v květnu autoři projektu získali Grand Prix architektů 2014. Lázně zvítězily i v soutěži Stavba roku Libereckého kraje 2014 a jsou mezi patnácti nominovanými na ocenění Stavba roku 2014.