Německo přijalo na léčení druhého pacienta z Afriky, který se nakazil ebolou. Na specializovanou kliniku ve Frankfurtu nad Mohanem dorazil v pátek. Portál hr-online.de v noci informoval, že letadlo s nemocným je už na cestě do Německa a agentura Reuters okolo čtvrté hodiny ráno publikovala fotky z příjmu pacienta.

Bližší informace o pacientovi a jeho zdravotním stavu německé úřady zatím neposkytly. Muž byl z frankfurtského letiště za doprovodu policie a hasičů okamžitě převezen na izolační jednotku místní kliniky.

Dosud média uváděla, že nakažený, o němž se ví jen to, že není Evropanem, není prozatím schopen převozu. Prvního nakaženého, kterým je Afričan, převzalo Německo v srpnu, léčen je v Hamburku a informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici.

Hesenský ministr sociálních věcí Stefan Grüttner se v pátek ráno chystá učinit prohlášení, ve kterém sdělí podrobnosti případu. Kolem poledne se podle agentury DPA chce vyjádřit i nemocnice ve Frankfurtu. Její mluvčí ve čtvrtek pouze uvedl, že nemocnice "očekává pacienta".

O stavu nemocného ve čtvrtek média uváděla, že je natolik vážný, že neumožňuje transport. Proto se spekulovalo, že do Německa možná vůbec neodletí. O nakaženém je známo jen to, že pochází z neevropské země a že se nakazil během práce pro jednu humanitární organizaci.

První nakažený byl do Německa letecky přepraven 27. srpna. Lékaři od něj ale nemají svolení k tomu, aby informovali o jeho zdravotním stavu. Známo je pouze to, že pochází ze Senegalu a že se infikoval při práci v laboratoři.

Sedm německých nemocnic může léčit ebolu

Německo se na léčbu nakažených z Afriky dlouhodobě připravuje. V září média informovala, že na možnost hospitalizace infikovaného z Afriky se chystá univerzitní klinika v Düsseldorfu. Ta se běžně stará o pacienty s HIV, tuberkulózou, horečkou dengue či malárií. Podle všeho byla ale nyní vybrána nemocnice ve Frankfurtu nad Mohanem.

V Německu je podle listu Bild celkem sedm zdravotnických zařízení, která mají k dispozici potřebné izolační jednotky. Vedle Frankfurtu, Düsseldorfu a Hamburku to jsou ještě nemocnice v Berlíně, Mnichově, Stuttgartu a Lipsku.

Kameraman se nakazil v Libérii

Další nakažený ebolou míří do USA. Americký kameraman, najatý tento týden televizí NBC, se nakazil virem eboly v Libérii. Odletí do Spojených států, kde se podrobí léčbě. Oznámila to sama stanice na svém webu. Jde zřejmě o prvního amerického novináře, který se ebolou v Libérii nakazil.

NBC najala třiatřicetiletého Američana, působícího na volné noze, v úterý jako záložního kameramana do čtyřčlenného týmu NBC v Monrovii, odkud referuje o epidemii smrtící choroby v západní Africe. Ve středu se u nového kameramana projevily první symptomy nemoci, únava a bolest. Ve čtvrtek ráno se proto u mezinárodní organizace Lékaři bez hranic podrobil testům. O 12 hodin později byl znám výsledek: pozitivní.

"Dobrá zpráva zní, že se na nemoc u našeho kolegy přišlo velice brzy," citovala stanice šéfku svého týmu v Libérii, doktorku Nancy Snydermanovou. Ujistila, že se ona i další členové televizního štábu cítí dobře a nevykazují žádné příznaky onemocnění.

Kameraman bude podle NBC pátým Američanem, evakuovaným po nakažení ebolou ze západní Afriky. V Libérii pracoval na různých projektech poslední tři roky. Na žádost příbuzných kameramanovo jméno nebylo zveřejněno.

Šéfka stanice Deborah Turnessová přislíbila kameramanovi nejlepší možnou péči, jakož i to, že z preventivních důvodů přepraví soukromý letoun zbytek štábu do třítýdenní karantény v USA.

Ke konci září onemocnělo podle údajů WHO v západní Africe virem krvácivé horečky 7157 lidí. Nemoci jich podlehlo už více než 3300, téměř dva tisíce v Libérii, více než 700 v Guineji a přes 600 v Sieře Leone.

Nigerijský prezident Goodluck Jonathan již před časem oznámil - podle kritiků předčasně - vítězství jeho země nad nemocí. Ta si v nejlidnatější africké zemi vyžádala osm obětí. Z celkových tří tisíc mrtvých bylo v Africe 216 zdravotníků nebo humanitárních pracovníků.