Bylo 16. května 2003, když centrem Casablanky otřásla série výbuchů. Čtrnáct sebevražedných atentátníků zaútočilo ve stejném okamžiku na kavárnu, restauraci, hotel, židovský hřbitov... Byli velmi mladí, přátelé, sourozenci. Všichni se narodili v Sidi Moumen, slumu na okraji obrovské městské skládky.

"Je to šílené místo. Musel jsem to vidět, zažít na vlastní kůži, než jsem o něm a těch chlapcích mohl napsat. Musel jsem pocítit, jak chutná ten písek a prach v ústech, s nímž se tam budíte i usínáte. Tu bídu. Byl jsem tam několikrát a knihu psal celých pět let," říká spisovatel Mahi Binebine.

Byl jste v Casablance v den, kdy chlapci zaútočili?

Byl jsem v Marrákeši, a jakmile to jen šlo, sedl jsem do auta a jel do Casablanky. Zabili pětačtyřicet lidí, stovky dalších zranili. Nechápali jsme.

Maroko do té doby neznalo atentáty?

Něco zlého se občas stalo, ale takové drama? Nikdy. Maročané nejsou násilnické povahy, spíš bezstarostný, veselý národ. Trochu Arabové, trochu Židé, víc Berbeři.

Říkáte, že jste musel vidět ten slum, kde chlapci vyrostli. Znamená to, že jste o něm neměl ani potuchy?

Samozřejmě víte, že někde na předměstích jsou slumy. Tam i tamhle. Ale tak velký, s padesáti až šedesáti tisíci lidí – to jsem netušil. Když projíždíte Casablankou okolo té skládky, nevidíte ji. Je schovaná za zdí. A to je právě první chyba vlády. Snažila se to skrýt a povedlo se jí to. Až atentáty nás probudily.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.