Víc než sedm desítek celovečerních a krátkých filmů nabídne letošní festival filmů o sexuálních menšinách Mezipatra, který ve čtvrtek začíná v Praze. Na tiskové konferenci pořadatelé zdůraznili, že nejde o uzavřenou akci pro komunitní svět. "Naopak chceme, aby na ni chodilo širší publikum a zjistilo, že jsme všichni podobní a prožíváme stejné emoce, jen se stejným pohlavím. Můžeme žít ve stejné společnosti, aniž bychom se uráželi," uvedla ředitelka brněnské části festivalu Kristýna Malíková.

Snímky patnáctého ročníku přehlídky, které spojuje slogan Dokud nás smrt nerozdělí, budou v Praze k vidění do 13. listopadu. Do Brna se festival přesune až poté, od 15. do 22. listopadu tu nabídne třiasedmdesát filmů.

Mezipatra patří k největším filmovým queer festivalům, kterých se ve světě koná kolem 130. Loňský ročník si nenechalo ujít přes 10 tisíc diváků, z toho třetina v Brně. Podle mluvčí festivalu Moniky Šimkové nabídne festival filmy s různou tematikou. "Promítnou se v něm první lásky, které se zdají být doživotními, vztahy přetrvávající desetiletí, sňatky stejnopohlavních párů, doživotní determinace sexuální orientací nebo genderová identita, nesmrtelná láska neživých bytostí a fascinace nebezpečím a smrtí," vyjmenovala Šimková.

Prvním filmem, který v tomto ročníku bude k vidění, je vítěz loňské divácké soutěže, snímek Každým dnem. O oficiální zahájení se ve čtvrtek večer postará brazilský film V jeho očích, který na Berlinale získal cenu Teddy Award a jako cizojazyčný snímek se uchází o Oscara. Snímek vypráví o sedmnáctiletém nevidomém Leonardovi, který tráví většinu času ve škole či s kamarádkou. Pak ale do třídy nastoupí nový chlapec, do kterého se zamiluje Leonard i jeho kamarádka. Pořadatelé festivalu připravili i projekci pro zrakově postižené s dabingem a popisem děje.

Mezipatra začnou filmem V Jeho očích
The_Way_He_Looks_720p_.mp4.jpg

O cenu pro nejlepší snímek se na Mezipatrech utká deset celovečerních filmů. V soutěži krátkých filmů je sedm prací, hlasovat o nejlepší snímek budou jako v předchozích letech také diváci.

V Praze festival obsadí kina Světozor a Lucerna, v Brně začne 15. listopadu v kině Scala opět projekcí filmu V jeho očích. I zde bude připravena speciální projekce s dabingem a audiodeskripcí, na promítání ale pochopitelně mohou přijít i lidé bez vad zraku. "Dáme jim masku, aby si vyzkoušeli, jaké je to sledovat film poslepu," doplnila za pořadatele Kristýna Malíková.

Dalším festivalovým filmem bude švýcarský dokument Kruh, jenž se uchází o Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film, nebo snímek Putinovy Děti 404. "Je autentickou a nijak necenzurovanou sondou do života ruské queer mládeže, která musí čelit režimu Vladimira Putina a jeho zákonu o zákazu propagace homosexuality," uvedla mluvčí festivalu.

Festival představí také francouzskou komedii Kluci a Guillaume, ke stolu! nebo na milostný trojúhelník v dramatu O holkách a koních a další filmy. Mezipatra posléze 22. listopadu v brněnském kině Art zakončí horor s názvem Hlad, ve kterém hraje Catherine Deneeuveová, Susan Sarandonová a David Bowie.