Zajímavostí je, že útočníci pracují pouze v noci a jen v neděli a pondělí. Aniž by vložili do bankomatu kartu, zadají kombinaci čísel na klávesnici přístroje, zavolají operátorovi, aby jim dal další instrukce, zadají novou sadu čísel a bankomat pak začne vydávat velké množství hotovosti. Útočník poté jednoduše odejde.

Zločinci operují ve dvou fázích. Nejdříve získají fyzický přístup k bankomatu a vloží do něj bootovací CD, aby nainstalovali malware, který Kaspersky Lab označila jako Tyupkin. Po restartu systému mají bankomat pod kontrolou. Po úspěšném napadení malware běží stále dokola, dokud nedostane další instrukce. Aby bylo podvod těžší odhalit, Tyupkin přijímá příkazy pouze v určitý čas během nedělní a pondělní noci, kdy mají útočníci možnost ukrást z infikovaného zařízení hotovost. Videozáběry z bezpečnostních kamer napadených bankomatů ukázaly, že pro každý případ je vytvořena jedinečná kombinace náhodných čísel. To zajišťuje, aby nikdo mimo gang nemohl z podvodu náhodně profitovat. Když je číslo vloženo správně, obrazovka bankomatu ukáže, kolik peněz je v každé kazetě s hotovostí a operátor se rozhodne, kterou vyprázdní. Poté přístroj vydá 40 bankovek ze zvolené kazety.

Analytický tým Kaspersky Lab tento útok vyšetřoval na žádost jedné finanční instituce. Malware označený jako Backdoor.MSIL.Tyupkin se zatím objevil v bankomatech v Latinské Americe, Evropě a Asii.