Jako velmi nešťastné pro Státní fond kinematografie vnímá jeho kancelář rozhodnutí rady fondu z 27. listopadu týkající se podpory českých celovečerních hraných filmů. Radní rozdělil spor kvůli 15 milionům korun na film Filipa Renče o Lídě Baarové.

"Nastalá situace ukazuje, že přijmout zákon a spustit grantový systém nestačí. Vytvořit transparentní systém a důvěryhodnou instituci je běh na dlouhou trať a některá rozhodnutí (například tajné hlasování rady jako snaha vytvořit svobodnější prostor) v průběhu času neobstála. Nedostatky si uvědomujeme a snažíme se najít řešení," uvádí se ve vyjádření Kanceláře SFK, které bylo dnes zveřejněno na internetových stránkách.

Podle stanoviska vede nedostatečný respekt odborné veřejnosti vůči radě a jejím členům ke zpochybnění jejich schopnosti rozhodovat o projektech. "Letos v září nominovaly profesní organizace působící v kinematografii kandidáty do nové rady, poprvé volené podle nového zákona o audiovizi, která by měla nahradit v dubnu 2015 radu současnou. Považujeme za nutné, aby do ní byly zvoleny vážené a respektované osobnosti, dlouhodobě působící v kinematografii," řekla ředitelka SFK Helena Bezděk Fraňková.

Dosavadní systém hodnocení podle ní ukázal, že absence osobní zodpovědnosti radních za jejich bodování vyvolává u žadatelů pochyby o transparentním rozhodování. "Proto se domníváme, že hlasování by mělo být veřejné," zdůraznila. Nyní připravuje novelu zákona o audiovizi, která by to umožnila. Legislativním procesem by měla projít v příštím roce.

Rada koncem listopadu při rozdělování grantů podpořila z 31 žadatelů tři projekty. Nejvyšší částku 15 milionů korun udělila zmíněnému Renčovu filmu. Výsledek pak rozdělil členy rady a vzbudil diskuse o možném lobbingu pro tohoto režiséra. Sedm členů včetně předsedy rady se od rozhodnutí distancovalo, zbývající pětice je vyzvala, aby zvážili své setrvání v radě, když demokratické hlasování nejsou schopni přijmout.

Transparentnost při udělování dotací požaduje i filmařská obec. Režiséři, scenáristé, producenti, pedagogové i studenti FAMU otevřeným dopisem apelovali 1. prosince na ministra kultury, aby byly na jaře do nové Rady SFK zvoleny osobnosti, které mají mezi filmovými profesionály renomé i autoritu. "Rada fondu má podle zákona o audiovizi rozhodovat nezávisle a kolektivně a ministru kultury nepřísluší její rozhodnutí hodnotit," sdělila v reakci na dopis mluvčí ministerstva Helena Markusová. Ministerstvo nyní zpracovává nominace radních, o kterých rozhodne Poslanecká sněmovna.