Ve věku sedmdesáti let zemřel populární anglický zpěvák Joe Cocker, známý svým chraplavým hlasem. Několikrát vystupoval i v České republice. Oznámila to v pondělí britská televizní stanice BBC s odvoláním na Cockerova agenta Barrieho Marshalla. Zpěvák podle něj podlehl rakovině plic.

Cocker byl specialistou na rockové balady, proslavil se coververzemi, z nichž některé jsou daleko známější než verze původních interpretů. Prorazil v roce 1968 se skladbou dvojice Lennon - McCartney With a Little Help From My Friends.

"Byl prostě jedinečný," uvedl Cockerův agent Barrie Marshall. "Zaplnit tu prázdnotu, kterou zanechal v našich srdcích, bude nemožné," dodal. Bubeník Beatles Ringo Starr na komunitní síti Twitter uvedl: "Na shledanou a Bůh žehnej Joeovi Cockerovi."

"Byl to jeden z nejskromnějších lidí, které jsem kdy potkal," reagoval zase Edgar Berger z hudební společnosti Sony Music Entertainment International. Jeho hlas "navždy zůstane v našich vzpomínkách", dodal. 

První vrchol popularity zažil v roce 1969 po vystoupení na Woodstocku. Poté prožil divoké období, kdy holdoval alkoholu i drogám. Ze závislosti na nich se rodák ze Sheffieldu po letech přece jen vymanil.

Držitel cen Grammy, Zlatý glóbus i Řádu britského impéria se několikrát dokázal na špičku vrátit ze zapomnění, například v roce 1994, kdy vydal album Have a Little Faith. Poslední deskou umělce, který se označoval za klasického bluesového zpěváka, bylo předloňské album Fire It Up.

 

Joe Cocker se narodil 20. května 1944 jako John Robert Cocker v Sheffieldu. Začínal jako bubeník v kapele The Cavaliers a na sklonku 60. let vystupoval s kapelou The Grease Band.

Poslední deska Fire It Up z roku 2012 obsahuje klasické soulové písně, balady i energické skladby. Celkem vydal dvaadvacet studiových desek, téměř dvacítku kompilací a tucet koncertních alb.

Cocker několikrát koncertoval v České republice, naposledy loni v květnu v pražské O2 areně. Předtím vystoupil v Praze v listopadu 2010, kdy prezentoval svou desku Hard Knocks; týž rok v červnu koncertoval i v Brně, kam se tehdy vrátil po deseti letech. V prosinci 2007 téměř zaplnil Sazka Arenu v Praze a ve stejném roce se představil i ostravskému publiku. Poprvé v ČR vystoupil v červnu 1998 v Ostravě.

Související