Operní soubor a orchestr Národního divadla Brno má od ledna nové vedení. Uměleckým šéfem se stal uznávaný režisér Jiří Heřman, který tutéž úlohu v minulosti plnil v pražském Národním divadle. Taktovku šéfdirigenta nově drží Marko Ivanović, specialista na hudbu 20. století a soudobou tvorbu.

Ivanović už brněnský orchestr řídil jako host na podzim při inscenaci opery Leoše Janáčka Věc Makropulos. Spolupráci si pochvaloval, v Brně prý našel kvalitní, zkušené hudebníky, kteří jsou zároveň ochotní přijímat nové podněty. Heřman už dříve novinářům řekl, že chce k opeře přitáhnout i diváky, kteří na ni obvykle nechodí.

Plánované směřování brněnské opery naznačí Inaugurační galakoncert naplánovaný na 9. ledna. Zazní vybraná čísla z inscenací připravovaných na druhou polovinu aktuální sezony a sezonu příští. Orchestr bude řídit právě Ivanović. Představí se přední sólisté souboru, třeba Pavla Vykopalová, Anda-Louise Bogza, Rafael Alvarez a Jan Šťáva.

Heřman a Ivanović jsou generačně spříznění. Prvnímu je 39 let, druhý je o rok mladší. Heřman má podle odborníků vyhraněný režijní styl, jeho inscenace mají vždy také silný duchovní rozměr. Šéfem opery Národního divadla v Praze byl v letech 2007 až 2011, za tuto dobu v Praze nastudoval šest inscenací od Monteverdiho Orfea a Dvořákovy Rusalky a Jakobína až po Wagnerova Parsifala a Brittenovu Glorianu.

Naposledy na sebe Heřman v Praze upozornil dvěma projekty – zaprvé zpracováním Schubertovy Zimní cesty v prostoru filmového ateliéru č. 4 na pražském Barrandově, které bylo součástí festivalu Struny podzimu, zadruhé režií Fibichovy opery Pád Arkuna. Ta měla v Národním divadle v Praze premiéru v říjnu. Kromě toho režisér spolu s dirigentem Mariem de Rosem připravil nové nastudování Dvořákovy Rusalky pro Otáčivé hlediště Český Krumlov. V roce 2015 bude Heřman komisařem sekcí hudba a prostor na Pražském quadriennale.

Ivanović má za sebou taktéž angažmá na pražské první scéně. Spolupracoval i s dalšími předními českými orchestry a festivaly, dirigoval ve Švédsku, Německu, Polsku či Japonsku. V Brně v druhé polovině sezony představí svou autorskou rodinnou operu Čarokraj.

Související