Festival Premiers plans, který se v těchto dnech koná ve francouzském městě Angers, představuje v retrospektivě tvorbu předního českého animátora Jiřího Barty. Potvrzuje tím, že česká filmová animace je ve Francii žádána a oceňována. "Je to jedinečná událost, protože jde o nejkompletnější retrospektivu jeho filmů ve Francii. Obsahuje i studentský film Špirituály, který od premiéry v Československu prakticky nebyl uveden," komentoval to přední francouzský historik animovaného filmu Xavier Kawa-Topor.

Podle Michaela Pospíšila, ředitele Českého centra v Paříži, patří festival Premiers plans v Angers po Cannes k nejnavštěvovanějším filmovým přehlídkám ve Francii. "Dramaturgie klade důraz na evropské prvotiny, souběžně pořádá retrospektivy velkým světovým klasikům. A právě letošní ročník probíhá ve znamení českého animovaného filmu. Jednou z jeho hlavních sekcí je totiž pocta režiséru Jiřímu Bartovi," uvedl Pospíšil.

Barta je v Angers zároveň předsedou poroty soutěže krátkometrážních filmů. Festival se koná od 16. do 25. ledna. "Vedle hvězd, jako jsou Gérard Depardieu, Nathalie Bayeová či Bertrand Blier, je tento přední animátor čestným hostem jejího 27. ročníku," uvedl Pospíšil, pro něhož prezentace české filmové tvorby patří k prioritám. V kinosále pařížského Českého centra se promítá každé pondělí, ročně zde projekce navštíví na 10 tisíc lidí. A protože české snímky nejsou z valné většiny opatřeny francouzskými titulky, což ztěžuje jejich uvádění na největším evropském filmovém trhu, jímž je Francie, centrum zajišťuje i jejich překlady. Například za jediný rok se tak na pěti festivalech ve Francii uskutečnila díky Českému centru v Paříži více než stovka projekcí animovaných snímků.

Jiří Barta se ve své absolventské satiře Špirituály z poloviny 70. let, kterou festival v Angers promítá, v pěti takzvaných blackoutech vysmíval alkoholismu. Retrospektivu jeho tvorby doplňují na festivalu tři klasické tituly české animace: Árie prérie Jiřího Trnky, Uzel na kapesníku Hermíny Týrlové a Jabloňová panna Břetislava Pojara.

České centrum Paříž uspořádalo v Angers také výstavu nazvanou Animace z půdy, na níž Barta v originální autorské scénografii prezentuje přípravné kresby, storyboardy, fotografie z natáčení, dekorace i loutky ze svých filmů. Výstava se jmenuje Animace z půdy proto, že právě půdou se režisér inspiroval, když před mnoha lety začal se svým kolegou Edgarem Dutkou vymýšlet a psát celovečerní animovaný film. Ten měl pak premiéru v roce 2009 pod názvem Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?. Výstava ve Francii potrvá do 22. února.

Jiří Barta od počátku 90. let vedl na Vysoké škole uměleckoprůmyslové ateliér filmové a televizní grafiky. V roce 2001 byl jmenován profesorem. Nyní vede stejný ateliér na Fakultě designu a umění Západočeské univerzity v Plzni. Za svou animovanou tvorbu získal přes tři desítky cen doma i v zahraničí.

Související